Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı

İnsanlarda en çok rastlanan sağlık şikayeti olarak kabul gören baş ağrısı günlük hayatımızı kısıtlayabilecek noktaya geldiğinde vücudumuzda farklı semptomların da görülmesine neden olur. Baş ağrısı şikayetini meydana getiren sebebe bağlı olarak değişen bu semptomlar arasında ise en çok rastlanan semptomların başında mide bulantısı ve ishal yer almaktadır.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Sebepleri

Migren: Özellikle baş ağrısı şikâyetine sebep olmaktadır. Çoğu hastada migrene bağlı olarak mide bulantısı şikâyeti gözlemlenmektedir.

Menenjit: Omurilik sıvısı veya beyinde ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Buna bağlı olarak şiddetli baş ağrısı ve bulantı meydana gelmektedir.

Soğuk Algınlığı, Mide Üşütmesi ve Grip: Soğuk algınlığına bağlı olarak midenin iltihaplanmasına neden olan virüsler baş ağrısı ve bulantıya sebep olmaktadır.

Baş Ağrıları: Küme tipi ağrılardan daha çok göz çevresi etkilenirken, gerilim tipi baş ağrıları zihinsel ve fiziksel stresten kaynaklanmaktadır.

Diğer Nedenler:

Alkol, uykusuzluk, hamilelik, yorgunluk, kan basıncı, kanser, ilaçların yan etkileri, kalp problemleri, depresyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetlerin başlıca nedenlerinden gösterilmektedir.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısının sebep olduğu bulantıyı geçirmek için bulantıya sebep olan baş ağrısını gidermek gerekir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve karanlık bir odada dinlenme fayda sağlayabilir. Baş ağrısı geçmesine rağmen bulantı şikayetleri devam ediyorsa da yine reçetesiz satılan mide hapları, zencefilli içecekler ve bazı B vitaminleri tercih edilebilir. Baş ağrısını geçirmek için ağrıya sebep olan herhangi bir alışkanlık varsa bundan kurtulmak gerekmektedir. Örneğin sigara tüketimi kanı kalınlaştırdığı için genellikle baş ağrısı şikayetlerinin temelinde yer almaktadır. Vücuda fazla nikotin alımı hem baş ağrısı hem de mide bulantısı şikayetleri meydana getirebileceği için bu şikayetleri yaşadığınızda sigarayı birkaç saat içmemeyi deneyebilirsiniz.

Göz yorgunluğundan kaynaklı ağrılarda gözlerin kapatılıp sessiz bir ortamda dinlendirilmesi ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Evde tedavi edilemeyecek oranda bir ağrı ve bulantı söz konusu ise doktora görünmekte fayda vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version