Yaz Sıcaklarında Mide Bulantısına Dikkat

Yaz mevsimine girmemizle birlikte gelen sıcak havalar dolayısı ile normalden daha fazla terlemekteyiz. Terlemek sıvı replaslamanı yapılmadığı takdirde vücudumuzun direncini kırmakta ve bu yüzden ortaya mide bulantısı gibi rahatsızlıklar çıkabilmektedir. Yeterince sıvı alamayan vücudumuz bu ihtiyacını tükettiğimiz diğer besinlerden karşılamaya çalışır. Yeteri kadar sıvı tüketilmediği takdirde ise mide krampları meydana gelebilir. Bu kramplar sonrasında da sıklıkla mide bulantısı ve kusma şikayetleri ortaya çıkar.

Uzmanlar uyarıyor!

Dahiliye uzmanları yaz aylarında mide bulantısı şikayetlerindeki artışı gösteren grafikleri ellerine alarak halkı su içmeye davet ediyor. Çünkü yaz aylarında terlemelerden dolayı vücut halsiz düşük tansiyon gibi durumlar nüksedebiliyor ve bu doğrultuda mide bulantısı şikayetleri meydana gelebiliyor. Uzmanlar ise bu şikayetlerin en aza indirilmesi için halkı uyarıyor.

Yazın mide bulantısı şikayetine en iyi çözüm: Su!

Uzmanlar terleme kaynaklı meydana gelen tansiyon düşmesinin oluşturduğu mide bulantısını için en doğal tedavinin su içmek olduğunu vurguluyor. Su içmenin faydalarını sıralayan uzmanlar şu açıklamayı yapıyor: “Vücut terleyerek kaybettiği sıvıyı su ile geri toparlayabilir. Eğer aşırı terlemenize rağmen su tüketmiyorsanız tansiyonunuz düşebilir, buna istinaden de mide bulantısı şikayetleriniz meydana gelebilir. Tansiyonunuzun düşmemesi için ve mide bulantısı şikayeti çekmemeniz için bol bol su için.”

 

Mide Bulantısı, İshal ve Kusma

Mide bulantınıza sadece ishal eşlik ediyorsa ilk olarak mide bulantısı ve ishal başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer ki mide bulantınıza ishal ve kusma eşlik ediyorsa alt taraftan yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kusma engelleyici ve ishal durdurucu ilaçlar çoğu zaman önerilmemektedir. Bunun nedeni ise kusma ve ishalin aslında vücudu rahatsız eden etmenleri vücuttan uzaklaştırıyor olmasıdır.  Mide bulantısına eşlik eden kusma ve ishal durumlarında tedavinin ilk adımı, bulantıya sebep olan etmeni belirlemektir. Çünkü tüm tedaviler nedene göre şekillenir.

İshalli Hastada Kusma Sonrası Ne Yapılır?

Kişi kustuktan sonra sırt üstü şekilde yatırılır. Hastaya bu durumda herhangi şekilde bir şey yedirilmez, midenin sindirimi basit şeylere ihtiyacı vardır ve bir yandan da vücudun sıvı kaybını gidermek gereklidir, bunun için kişiye kusma sonrası bir bardak su yudum yudum içirilir. Aşırı bir şekilde verirseniz bu sefer kusmayı yeniden tetiklersiniz. Bu yüzden yudum yudum vermeye dikkat edin.

Eğer hastamız henüz anne sütünden ayrılmamış bir bebekse ishali atlatana kadar emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylelikle ishali çok daha kolay şekilde atabilir. Bulantı ve kusmanın nedeni ne olursa olsun ilk tedavisi çoğu zaman aynıdır. Yüksek lif değerine sahip hafif besinler ve bolca sıvı tüketimi. Kusma sonrasında kişiye verilebilecek en etkili ve faydalı sıvı sudur. Kusma tekrarlayan şekillerde kendisini göstermezse kişi ilk 24 saatin sonunda normal beslenme şekline dönebilir. O zamana kadar besin değeri yüksek hafif gıdalar tüketmesi hem kusmasını engeller hem de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamasına yardımcı olur.

Mide Bulantısı, İshal ve Kusma’da Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Çocuklarda bu üç belirti bir anda ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Yetişkin insanlarda ise bu üçlü ortaya çıktıktan sonra rahatsız edecek dereceye geldiğinde doktora gidilebilir. Eğer kusma ve ishal varken bilinç bozukluğu meydana gelirse vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Sadece mide bulantısı, kusma ve ishal tablosu söz konusu ise bunların geçmesi için 24 saat beklenebilir. Bu üç belirti haricinde yüksek ateş, halsizlik, bilinç bozukluğu, uyku hali gibi durumlardan herhangi birisi meydana gelirse hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

 

Mide Bulantısı ve Kusma

Kusma, mide sindirilmeyen besinlerin şiddetli bir reflektif hareketle yemek borusuna ilerlemesi, ardından da ağız yoluyla dışarı çıkmasına denir. Mide bulantısının tamamlayıcılığını üstlenen kusma genellikle aşırı terleme, cilt renginde solukluk ve bradikardi ile karakterize olmaktadır. Kusma beynin medulla oblongata isimli bölümünün arkasındaki kusma merkezi tarafından yönetilir. Bu merkez aynı zamanda beynin duyusal bölgelerinden gelen uyarıları da almaktadır.

Kusma tek çeşit değildir. Şuana kadar isimlendirilmiş olan 6 çeşidi vardır. Bunlar:

 • Santral bulantı – kusma: Aniden başlayan ve aniden ortadan kalkan mide bulantısı
 • Periferik bulantı – kusma: Genellikle sindirim sistemi organlarında oluşan bir sorundan dolayı meydana gelen mide bulantısı
 • Fizyolojik bulantı – kusma: Kusma merkezini etkileyen etmenlere yanıt niteliğinde meydana gelen bulantıdır.
 • Psikojenik bulantı – kusma: Hastanın düşüncesel olarak başlattığı bulantı ve kusma olaylarına denir. Anksiyetik durumlarda sıklıkla görülür.
 • Akut bulantı – kusma: 1 haftadan kısa süren bulantılara verilen isimdir.
 • Kronik bulantı – kusma: 1 haftadan uzun süren bulantılara verilen isimdir.

Kusmanın nedenleri:

 • Hamilelik
 • KİBAS (Kafa içi basınç artışı)
 • Psikolojik sebepler
 • İlaç yan etkileri
 • Vertigo (Baş ağrısı)
 • Meniere hastalığı

Kusma ne zaman tedavi edilmeli?

0-6 yaş için 2-3 saati geçen kusmalar acilen tedavi edilmeli. Buna ek olarak kusmaya 37.8 derecelik ateş eşlik ediyorsa ve kusma yaşayan bebek veya çocuğun idrar yapamaması 6 saati geçmişse acil şekilde tedavi edilmesi gerekir.

6 yaş üstü için kusmanın bir günden uzun sürmesi durumunda, 6 saat boyunca idrara çıkamama durumlarında ve ateşin 38.9’u geçmesi durumunda acilen tedavi gerekmektedir.

Yetişkinler için kusmukta kan görüldüğünde, taşikardi durumlarında, hızlı solunum almalarda, 38.3 üzeri ateşte ve şiddetli karın ağrısı görüldüğünde acilen bakım gerekmektedir.

Kusmaya ne iyi gelir?

Kusma başladıktan sonra hiçbir şekilde durdurulamaz. Bu yüzden sadece kusma öncesinde alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır. Bunun için mide bulantınızı dindirmelisiniz. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar yazılarımızı okuyarak mide bulantınızın kusmayla  sonlanmasını engelleyebilirsiniz.

 

Mide Bulantısı Geçirme Yöntemleri-Nasıl Durdurulur?

Mide bulantısı gerçek anlamda sıklıkla başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi olarak kabul görmektedir. Mideniz bulanırken konuşmak istemez, vücudunuzun titremesini durduramaz, tüm kokulara aşırı duyarlı hale gelirsiniz. Gerek şiddetli, gerekse hafif bir bulantı yaşıyor olun, bunu durdurmak için birçok ev yapımı tarif bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için bunlardan bahsettik.

Yöntem 1: Genel geçer iyileştirme yöntemleri

 1. Öncelikle mide bulantısının nedenini bulmalısınız. Eğer sık sık mide bulantısı şikayeti yaşıyorsanız birkaç hafta boyunca kendinize günlük tutun ve nedenini bulmaya çalışın.
 2. Alerjiniz olabilir. Herhangi bir yediğiniz yiyeceğe alerjiniz olabilir. Mideniz bulandığında 8-10 saat kadar önce ne yediğinizi not edin ve diğer bir mide bulantısı şikayetiniz olduğunda 10 saat öncesinde aynı şeyi tüketip tüketmediğinize bakın. Eğer notunuzda aynı yiyecek yer alıyorsa o yiyecekten uzak durun.
 3. Süt ürünlerini sindiremiyor olabilirsiniz. Süt ürünlerini tüketemiyorsanız laktoz intoleransınız olabilir. Ama meraklanmayın çünkü bu dünyanın sonu değildir. Yemek yemeden önce kullanabileceğiniz ve laktoz intoleransınızı yok edecek ilaçlar piyasada oldukça fazladır. Eğer ilaç kullanmak istemiyorum diyorsanız laktozsuz süt ve süt ürünleri tercih edebilirsiniz. İnek sütü yerine keçi sütü deneyebilirsiniz. Aralarındaki lezzet farkını anlayamazsınız fakat laktoz farkını ortadan yok eder.
 4. Harekete karşı fazla hassassanız araba, uçak veya gemiye binmeden önce mide bulantısını önleyici ilaçlar alabilirsiniz.
 5. Mide bulantısı şikayetinizin sebebi alkol alımı ise Alka Seltzer’i sabah bir bardak suya atıp içmeniz alkol kaynaklı mide bulantısı şikayetinizi ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak bol miktarda su içmekte sıvı kaybınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
 6. Parmak ile akupunktur yöntemini deneyebilirsiniz. Kendi başınıza uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde mide bulantısı şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için baş parmağınızı bileğinize 30 saniye süreyle bastırarak yapabilirsiniz. Bunu yaparken de işaret ve orta parmağınız da bileğinizin üzerinde olmalı.
 7. Vücudunuzun neye ihtiyacı varsa ona odaklanın ve vücudunuza ihtiyacı olanı verin. Misal başınız dönüyorsa hareket etmemeye dikkat edin. Daha da önemlisi başınızı sabit tutun ve sıcak bir odada durmaktan uzak durun, ayrıca farklı ve yoğun kokulardan da kendinizi bihaber edin.
 8. Temiz hava bile yeterli olabilir. Bazen bulantınızı sonlandırmak için sadece temiz hava almanız yeterli olacaktır. Bunun için dışarı çıkın ve temiz bir hava alın. Derin nefesler almak bulantınızı önleyecektir.
 9. Stresten uzak durun. Stresten uzak durmak bulantınızı arttıracağı için olabildiğince stresten uzak durmalısınız. Mevcut stresli hayatınızdan uzak durmak için güzel bir duş alabilirsiniz.
 10. Reçetesiz şekilde satılan ilaçlar kullanabilirsiniz. Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar başlığındaki ilaçları eczacınızdan alarak mide bulantınızı önleyebilirsiniz.
 11. Başka şeylere odaklanın. Mide bulantınızı durdurmanın en etkili yöntemi onu hiçe saymaktır. Bunun için farklı şeylerle uğraşmanız gerekmektedir. Farklı şeylerle uğraştıkça mide bulantısı şikayetinizden uzaklaştığınızı göreceksiniz.
 12. Alkol koklayın. Bulantınızı önleyebilecek başka bir yöntem de pamuğa alkol damlatıp koklamaktır.

Yöntem 2: Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

 1. İlk olarak normal bir şekilde beslenmeyi yeğlemelisiniz. Çünkü aç kalmakta mide bulantısına sebep olabilmektedir.
 2. Açlık sebepli bir mide bulantısı şikayeti değilse kraker yiyebilirsiniz. Krakerler midenizdeki asidi emer ve bulantıyı yok etmenize yardımcı olur.
 3. Lif bakımından oldukça zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Çünkü lifli gıdalar midenizdeki kimyasal tepkimeleri en aza indirir. Elma lif bakımından zengin bir gıdadır.
 4. Az miktarda fıstık yemekte midenize iyi gelecektir.
 5. Potasyum bakımından zengin olan muz da mide bulantınıza iyi gelecek yiyecekler arasındadır.
 6. Beyaz leblebi yemekte mide bulantısı şikayetlerinizi ortadan kaldıracaktır.

Yöntem 3: Mide bulantısına iyi gelen içecekler

 1. Mide spazmlarını durdurmak için nane çayı içebilirsiniz.
 2. Zencefilli gazoz içmek midenizi rahatlatacaktır fakat aşırı asitli olduğu için fazla miktarda içmemeye dikkat edin.
 3. Sporcu içecekleri içerdikleri yüksek potasyum elektrolitleri sayesinde bulantınızı önleyebilir.
 4. Sütü baz alan içeceklerden uzak durmaya çalışın. Çünkü süt, mide tarafından zor sindirilen bir içecektir ve bu da midenizi zorlamanıza sebep olacaktır.

 

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı

İnsanlarda en çok rastlanan sağlık şikayeti olarak kabul gören baş ağrısı günlük hayatımızı kısıtlayabilecek noktaya geldiğinde vücudumuzda farklı semptomların da görülmesine neden olur. Baş ağrısı şikayetini meydana getiren sebebe bağlı olarak değişen bu semptomlar arasında ise en çok rastlanan semptomların başında mide bulantısı ve ishal yer almaktadır.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Sebepleri

Migren: Özellikle baş ağrısı şikâyetine sebep olmaktadır. Çoğu hastada migrene bağlı olarak mide bulantısı şikâyeti gözlemlenmektedir.

Menenjit: Omurilik sıvısı veya beyinde ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Buna bağlı olarak şiddetli baş ağrısı ve bulantı meydana gelmektedir.

Soğuk Algınlığı, Mide Üşütmesi ve Grip: Soğuk algınlığına bağlı olarak midenin iltihaplanmasına neden olan virüsler baş ağrısı ve bulantıya sebep olmaktadır.

Baş Ağrıları: Küme tipi ağrılardan daha çok göz çevresi etkilenirken, gerilim tipi baş ağrıları zihinsel ve fiziksel stresten kaynaklanmaktadır.

Diğer Nedenler:

Alkol, uykusuzluk, hamilelik, yorgunluk, kan basıncı, kanser, ilaçların yan etkileri, kalp problemleri, depresyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetlerin başlıca nedenlerinden gösterilmektedir.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısının sebep olduğu bulantıyı geçirmek için bulantıya sebep olan baş ağrısını gidermek gerekir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve karanlık bir odada dinlenme fayda sağlayabilir. Baş ağrısı geçmesine rağmen bulantı şikayetleri devam ediyorsa da yine reçetesiz satılan mide hapları, zencefilli içecekler ve bazı B vitaminleri tercih edilebilir. Baş ağrısını geçirmek için ağrıya sebep olan herhangi bir alışkanlık varsa bundan kurtulmak gerekmektedir. Örneğin sigara tüketimi kanı kalınlaştırdığı için genellikle baş ağrısı şikayetlerinin temelinde yer almaktadır. Vücuda fazla nikotin alımı hem baş ağrısı hem de mide bulantısı şikayetleri meydana getirebileceği için bu şikayetleri yaşadığınızda sigarayı birkaç saat içmemeyi deneyebilirsiniz.

Göz yorgunluğundan kaynaklı ağrılarda gözlerin kapatılıp sessiz bir ortamda dinlendirilmesi ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Evde tedavi edilemeyecek oranda bir ağrı ve bulantı söz konusu ise doktora görünmekte fayda vardır.

 

Rakı İçtikten Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Alkol tüketmek vücudun tüm dengelerini bozmaktadır. Beyinde oluşturduğu uyuşukluk sebebi ile de denge merkezini etkilemekte, mide bulantısı şikayetlerine sebep olmaktadır. Kısacası içtiğiniz rakı miktarına göre vücudunuz tepki gösterir. Çok içtiyseniz tüm sisteminiz alt üst olacağı için sarhoşluk hissiniz geçmesine rağmen mide bulantısı ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz devam edecektir. Bunları nasıl geçireceğiz? Bunun için alkol sonrası mide bulantısı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Buradan devam etmek isterseniz rakı içtikten sonra mide bulantısı nasıl geçer sorunuza birkaç cevap verebiliriz.

Rakı Sonrası Bulantıya Ne İyi Gelir?

 • İçmeyin 🙂 Eğer rakı içtiğinizde mideniz bulanıyorsa yapılacak en iyi şey içmemektedir. (Tabii ki de bizi bağlamıyor içip içmemeniz, espri mahiyetinde şey yaptık)
 • Kaçak rakı tüketmeyin. Rakı içmek istiyorsanız devlet kontrolünde üretilen, tekel rakısı tüketin. Kaçak rakı içmeniz sonrasında mide bulantısı şikayeti en basit semptomdur. Bunun sonrasında körlük ve ölüm gelebilir. Bu yüzden nerede nasıl yapıldığını bilmediğiniz, içinde ne tür alkol kullanıldığını bilmediğiniz kaçak rakıları içmeyin. Yanlış alkolle yapılan kaçak rakılar yüzünden ölüm oranı her geçen gün yükselmektedir.
 • Rakıyı yan ürünlerle tüketmeniz durumunda ayıldığınızda mide bulantısı şikayetleriniz minimumda olacak ya da hiç olmayacaktır. Bunlar nelerdir? Rakı sevdalılarının rakıyı genellikle şalgam ya da soda ile içtiğini görmekteyiz. Şalgam ile içilmesi halinde vücudunuz için rakıyı yumuşatmış olursunuz. Soda ile içerseniz de alkol alırken kaybedilecek olan mineralleri yerine koymuş olursunuz.
 • Rakı içtikten sonra çorba içmeye gidin. Bazı doktorlara ve çorbacılara göre rakı içtikten sonra tüketilen işkembe çorbası sarhoşluğa iyi gelmektedir. Rakıyı aç karna tüketmeniz durumunda (ki genellikle yanında mezesi olur) kana daha hızlı karıştığı için sizi daha çabuk sarhoş edecektir. Çorba tüketmek ise vücudunuzun en azından açlığını alarak vücudunuza destek sunduğu için sarhoşluk durumunda iyi gelecektir.
 • Ayıldıktan sonra bol bol su için. Rakı içtikten sonra hararetli muhabbetler sırasında bol bol tuvalete çıkarsınız ve sıvı kaybederseniz. Bu durumu ister hatırlayın ister hatırlamayın sabah olduğunda yerine koymanız gereken bir miktar sıvı olduğunu unutmayın. Özellikle mineralli su tüketmek vücudunuzun daha kolay toparlanmasına yardımcı olacaktır. Sarhoşluğun geçmesiyle birlikte de rakı içtikten sonra mide bulantısı şikayetiniz sonlanacaktır.
 • Kahve için. Her ne kadar yapılan çalışmalar kafeinin sarhoşluk durumunda ayıltıcı etkisinin çok fazla olmadığını gösterse de en çok uygulanan bu yöntemin halk arasında bir dayanağı vardır. Geceden kalma durumunda içilen kahve genellikle ayıltıcı etki oluşturur ve mide bulantısı şikayeti oluşmasını engeller.
 • Güzel bir kahvaltı yapın. Rakı içtikten sonra mide bulantısı oluştuğu durumlarda gözlemlediğimiz kadarıyla kişiler genellikle aç olmaktadır. Mide bulantısı şikayetini gidermek için güzel ve hafif bir kahvaltı yapmak çok iyi gelecektir. Özellikle yağsız gıdalar tüketmeniz rakı sonrası oluşan etkileri hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Kendinizi kusturun. Rakı içtikten sonra mide bulantısı şikayetini yukarıdaki her şeyi yapmanıza rağmen geçiremediyseniz kendinizi kusturun. Kusma eylemi sonrası mideniz rahatlayacak ve bulantısı geçecektir. (Kendini kusturmak zararlı mıdır? diye soruyorsanız ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.)

Mide Bulantısı ve Halsizlik

Mide bulantısı ve halsizlik genel olarak yorgunluk, uyuşma, bir şeylere kayıtsız kalma ve bitkinlik isimleriyle tanımladığımız “halsizlik” durumu fiziki ve zihni veyahut hem fiziki hem zihni açıdan yorgun olduğumuzun kanıtı olmaktadır. Fiziki ve zihni yorgunluk birbirleriyle sıkça karıştırılan fakat aslında tamamen farklı olan geçici rahatsızlıklardır ve bu karışıklığa genellikle aynı anda ortaya çıkmaları neden olur. Bir insan eğer ki gereğinden fazla zaman süresince fiziki yorgunluk içinde kaldıysa bir süre sonra ister istemez zihnide yorulmaya başlayacak ve bitkin düşecektir. Fiziki yorgunluk ortaya çıktığında normal günlerdeki enerjimiz kaybolur ve birçok aktivitemiz yavaşlamaya başlar. Ancak zihni yorgunluklarda durum farklıdır. Zihinsel halsizlik durumlarında fiziki aktivitelerimizden ziyade beynimiz yavaşlamakta ve genellikle uyku durumuna geçmemize neden olmaktadır.

Mide bulantısı ve halsizlik çeşitli hastalıklara özgün olan bir semptomdur. Dolayısı ile birden fazla sebebi var olabilir. Fiziksel halsizlik ve mide bulantısında kişilerin karın kasları başta olmak üzere vücudunun diğer tüm kasları da normalde kolaylıkla yaptığı şeyleri daha yavaş ve ağrılı bir şekilde yapmaya başlar. Fiziki halsizlikler de genellikle mide kramplarının görülmesinin sebebi mide kaslarının yorgun düşmesi ve gelen besinleri öğütemeyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu halsizliğe genellikle güç eksikliği ismi koyulmaktadır. Zihinsel halsizlik ve mide bulantısı ise genellikle sadece bir konuya odaklanmış olan kişilerde görülür. Kişilerin beyinsel fonksiyonlarının seviyelerini yükseltmeleri vücudun hormonal denge seviyesini bozacak ve buna bağlı olarak midenin bulanmasına yol açacaktır. Her zaman görülmese de zihinsel yorgunluklar genellikle fiziksel yorgunlukların sonucunda meydana gelir ya da onları beraberinde getirir. Halsizlik ve mide bulantısı çeken insanların günleri genel olarak uykulu ve bir o kadar sıkıntılı geçmektedir. Tam uyuyacakları sırada ortaya çıkan mide bulantıları onları uykularından mahrum ederler ve halsizliklerinin daha da artmalarına sebep olurlar.

Halsizlik şüphesiz ki mide bulantısı sorunu yaşayanların karşılaştığı en büyük ikinci semptom olarak karşımıza çıkmakta. Genellikle şiddetli bulantılar yaşayıp bunu kusmayla sonlandıran kişilerde oluşan halsizliğin nedeni bellidir. Fakat mide bulantısı ve halsizlik şikayetleriniz aynı anda başladıysa aşağıdaki sebeplerden dolayı doktora ya da en yakın sağlık birimine görünmeniz gerekebilir.

Mide bulantısı ve halsizliğin sebeplerine değinecek olursak bunları birkaç ana başlık altında kısaca özetlemeye çalışabiliriz.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Neden Olur?

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri sonrasında oluşan halsizliğin temel sebebi kaslarımızın kusma eylemini gerçekleştirirken çok fazla kasılması dolayısı ile vücudumuzun yorulması sebeplidir. Bu halsizliğin çözümü genellikle dinlenmektir fakat aynı anda başlayan mide bulantısı ve halsizlik şikayetleri genellikle dinlenmekle geçmeyebilir. Buna örnek olarak şunları sayabiliriz:

Uykusuzluk

Uykusuzluğun en çok öne çıkardığı reaksiyonu halsizliktir. Aynı zamanda mide bulantısı şikayetlerine de sebep olan uykusuzluktan dolayı mide bulantısı ve halsizlik sorunlarını aynı anda yaşayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken temel etkinlik vücudunuzu dinlendirmek adına uyumaktır. Eğer uykuya dalma konusunda sorun yaşıyorsanız, hamilelik durumunuz söz konusu değilse papatya ve rezene çaylarını tüketerek vücudunuzun rahatlamasını ve uykuya meyilini arttırabilirsiniz. Bunun için mide bulantısına iyi gelen çaylar kategorimizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Hazımsızlık

Kısa aralıklarla yemek yemektense uzun aralar ve aniden ağır yemekler yerseniz başınıza gelebilecek yegane sorun mide bulantısı ve halsizliktir. Bunun temel sebebi ise midenizin açlıktan dolayı bir nevi dinlenme moduna geçmesi ve aniden tüklettiğiniz besinler için hazırlıklı olmamasıdır. Mideniz bu gibi durumlarda besinleri sindirmekte zorluk çekecektir. (bkz: hazımsızlık) Dolayısı ile bu şekilde beslenmelerden kaçırsanız, sık sık ve az az yemek yerseniz bu iki sorunu aynı anda yaşama olasılığınız oldukça düşecektir.

Anemi

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemilerin temel belirtisi halsizliktir. Genellikle halsizlik sonrası mide bulantısı gibi şikayetler de gözlemlenmiştir. Vücutta demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlıktan dolayı bu şikayetleri yaşıyor olabilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyonlar savunma mekanizmamızı harekete geçirir ve genellikle bu durum ateş çıkması ve halsizlikle sonuçlanır. Enfeksiyonun oluştuğu sisteme bağlı bulantı şikayetleri de görülebilmektedir.

Vitamin Eksiklikleri

Özellikle demir, folik asit ve b12 gibi vitaminlerin eksikliklerinde de halsizlik ortaya çıkar. Bu süreçte dengeli ve düzenli beslenilmemesi durumunda halsizlikle birlikte bulantı kusma şikayetleri ortaya çıkabilir. Sürecin günlere yayılması durumunda doktora görünülmeli, tahlil sonuçlarına göre vitamin destek tedavisine başlanması gerekir.

Dehidrasyon

Vücudun ihtiyacı olandan fazla sıvı ve mineral kaybetmesi ortaya çıkan halsizliğin temel sebebi dehidrasyondur. Vücudun ihtiyacı olan sıvı ve elektrolitler yerine konmadığı takdirde ilk etapta halsizlik ve bulantı şikayeti meydana gelir, ardından bilinç bulanıklığı, senkop, kardiyak arrest gibi daha ciddi durumlar meydana gelebilir.

Zehirlenme

Zehirlenme durumunda vücudun vereceği ilk tepki mideden gelir. Şiddetli bulantılar ve ani başlayan kusmalar sonrası bağışıklık sistemimiz yavaşlayacağı için halsizlik durumları gözlenebilir. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Regl (Adet Kanaması)

Kasık ağrısı ve arkasından gelen halsizlik en çok regl dönemlerinde görülmektedir. Bu süreçte yaşanan istemsiz kasılmalardan dolayı vücut normalinden fazla efor harcar ve yorulmanıza neden olur. Özellikle adetin başlangıç zamanlarında halk arasında sökülme olarak anılan zamanda yaşanan ağrılar mideye yansıyabilir ve bulantıya sebep olabilir.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Nasıl Geçer?

Mide bulantısı ve halsizliğe sebep olan çoğu etmen aslında mide bulantısına sebep olan şeylerle aynı nedeni paylaşmaktadır. Bu yüzden sizler için hazırladığımız mide bulantısının nedenleri başlıklı makalemizi okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında mide bulantısı ve halsizliğe iyi gelen bitkisel çaylar başlıklı makalemizde de sizlere faydalı olabilecek bir çok kocakarı ilacı olarak nitelendirebileceğimiz bitki çaylarını ele aldık.

Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz üzere bu semptomların sebep olduğu hastalığı bilmemiz önemlidir. Hastalık kaynaklı değilse semptomatik tedavi uygulanabilir. Bu tedaviler arasında başı çeken tedavi ise bitkisel çaylardır. Özellikle halsizlik durumunda dinlenme olanağınız varsa rezene, zencefil veya papatya çayları tüketerek güzel bir uyku çekebilir ve uyandığınızda bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Mide Bulantısı ve halsizlik şikayetiniz doğal tedavi yöntemleriyle geçmediyse, şikayetleriniz başlayalı 3 gün olduysa, bu şikayetlerinize ateş, kusma gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa ileri tetkik ve tedavi için bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Halsizlik ve Mide Bulantıma Ne İyi Gelir?

Halsizlik ve mide bulantınızı geçirmek için ya da bu gibi rahatsızlıklarla hiç tanışmamak için size birkaç öneride bulunacağız. Önerilerimizi uyguladığınız takdirde halsizlik ve mide bulantısı şikayetine çözüm bulabilirsiniz.

 • Her gün mutlaka ihtiyacınız olan uykuyu alın.
 • Beslenme şeklinizi gözden geçirin ve olabildiğince sağlıklı beslenin.
 • Hazır yiyeceklerden, bol yağ içeren, çok tuzlu ve şekerli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak kalmaya çalışın.
 • Gün boyunca olabildiğince (minimum 8 bardak) su içmeye özen gösterin.
 • Harekette kalın ve halsizliğine yenik düşmeyin. Mümkünse düzenli olarak egzersizlere başlayın.
 • Zihin ve beden yorgunluğuna sebep olacak aktivitelerden uzak durmaya çalışın.
 • Çalışma saatlerinizi (ders & iş) ayarlayın ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.
 • Sizin için stres olarak görünen şeylerden uzaklaşın.
 • İmkanınız varsa güzel bir tatile çıkın.
 • Eğer etrafınızda sizi zorlamakta olan bir ilişki söz konusu ise bunu stressiz bir durum haline getirmeye çalışın ya da sonlandırın.
 • Aile hekiminize başvurarak multivitaminler hakkında bilgi ve öneri alın.
 • Alkolden, sigaradan, uyuşturucudan vb. sağlığa zararlı maddelerden uzak durun.

Halsizlik ve Mide Bulantısında Ne Zaman Doktora Görünmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Halsizlik ve Mide Bulantısında Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Halsizlik ve mide bulantısı ikilisi sıkça görülmektedir ve genellikle pek fazla önemsenmeyen bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Aslında bu ikili ciddi hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Bu yüzden halsizlik ve mide bulantısı şikayetleriniz belirli bir zaman dilimini aştıysa ve vücudunuzda farklı reaksiyonlara sebep olduysa artık dikkatli olmalı ve doktora görünmelisiniz demektir. Peki bu zaman dilimi ve reaksiyonlar nelerdir, hemen açıklayalım:

 • Stresten ve fiziki ağırlıklardan uzak durmanıza rağmen 3 gündür halsizliğiniz devam ediyorsa
 • Yoğun bir stres altında kalmanızın üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen halsizliğiniz ve bulantılarınız dinmediyse
 • Ağır fiziki şartlarda çalıştıktan 1 hafta sonra bile şikayetleriniz son bulmadıysa
 • Halsizlik ve mide bulantınıza ek olarak cildinizde kuruluklar oluştuysa
 • Cildinizde yer yer deri dökülmeleri başladıysa
 • Şiddetli baş ağrısı, bel ağrısı gibi ciddi ağrılar eşlik ediyorsa
 • Göğüs ağrısı, nefes alamama, kalp ritim bozuklukları, fenalık hissi eşlik etmeye başladıysa zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Halsizlik ve Mide Bulantısında Evde Yapabilecekleriniz

Her bulantı ya da yorgunluk durumunda doktora görünmeniz gerekmez. Özellikle sebebini bildiğiniz durumlardan sonra oluşan şikayetlerin çözümüne de kendiniz ulaşabilirsiniz. Örneğin ağır spor etkinlikleri sonrası, normalden fazla efor harcadıktan sonra ya da yeterli beslenmediğiniz zamanlarda çözüm oldukça basittir. Bu gibi durumlarda sadece dinlenmeniz bile yeterli olacaktır. Dinlenmenin yanında ise aşağıdaki tavsiyelerimizi uygularsanız doktora gitmenize gerek kalmadan iyileşirsiniz.

 • Bitkisel çaylar tüketmek (özellikle vücudu dinlendiren çayları tüketmek)
 • Güzel bir duş almak (Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı, vücudunuzun ihtiyacı bazen sadece ılık bir olmaktadır.)
 • Bol bol su içmek (Gün içinde minimum 8 bardak su içmeniz sağlığınız için oldukça önemlidir.)
 • Yoga yapmak (Strese çok iyi geldiği bilinen yoga strese bağlı şikayetleri de ortadan kaldırmaktadır.)
 • Vitamin takviyesi (Doktorunuza kan tahlili yaptırın, tahlil sonucunda doktorunuz size uygun vitamin takviyesini yazacaktır.)
 • Sigara içmeyin (Çok fazla dillendirilmese de sigara içmek vücudu ağır bir yük altına sokar.)

Yukarıdakileri uygulamanıza rağmen şikayetleriniz devam ediyorsa zaman kaybetmeden doktora görünün. Şikayetlerinizin şiddeti çok fazlaysa yukarıdakileri uygulamadan doktora görünmeniz gerekir.

Faranjit Mide Bulantısı Yapar mı?

Farenjit mide bulantısı yapar mı sorusunun özetle cevabı evet, farenjit mide bulantısı yapar. Fakat bu cevabı öğrenmekle cevabı anlamak arasındaki fark için makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle farenjit nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir gibi soruların cevabını verelim.

Farenjit Nedir?

İnsanların hayatları boyunca en fazla yakalandığı hastalıklardan birisi olan farenjit genellikle kış mevsiminde kendisini gösterir. Ateş, halsizlik ve özellikle boğaz ağrısı gibi şikayetlere sebep olur. Boğazda ve yutakta tahrişe sebep olan farenjitti iki başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar akut ve kronik farenjittir.

Akut Farenjit ile Kronik Farenjittin Farkları

Anlık olarak ortaya çıkan farenjitte akut farenjit denir. Bu hastalıkta iyileşme süreci kısadır ve boğaz ağrısı, ses kısıklığı, ateş gibi semptomlar gösterir. Kronik farenjit ise genellikle kuru öksürük, boğazda gıcıklanma hissi ya da yutkunamama gibi şikayetlere sebep olur ve sürekli kendisini tekrar eder. Bir diğer ayırt edici durum ise akut farenjitte genellikle boğazda yanma hissi varken kronik farenjitte boğazda tahriş yaşanmıştır.

Farenjit Neden Olur?

Kronik Farenjit Nedenleri

Kronik farenjitin temel nedeni boğaz tahrişidir. Sürekli olarak boğaz tahriş problemi yaşayan kişilerde kronik farenjit gelişir. Bunun yanında burun kemiğinde eğrilik olan bireylerde burunda ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle kişi solunum ihtiyacını ağız yoluyla karşılayacağı için kronik farenjit görünme sıklığı oldukça yüksektir. Bunlar dışında şu sebepleri de sıralayabiliriz:

 • Mesleki deformasyon: İşi gereği sürekli olarak konuşmak zorunda olan kişilerde kronik farenjit görülme sıklığı yüksektir. Öğretmen, politikacı, doktor, hemşire, garson gibi meslekleri yapan kişilerin boğaz yolunu dinlendirmeleri gerekmektedir.
 • Yetersiz sıvı tüketimi: Boğaz yolu tahribatında en büyük etmenlerden birisi de boğaz kuruluğudur. Vücudumuz her ne kadar tükürük üreterek bu yolu nemli tutmaya çalışsa da biraz efor harcama sonrasında bu tükürük miktarı yeterli gelmemekte ve yeterli sıvı alınmazsa da farenjit meydana gelebilmektedir.
 • Tütün mamülleri tüketimi: Doğrudan boğaz tahribatına sebep olan sigara, nargile gibi tütün mamüllerinin tüketimi farenjite sebep olur. Fazla içilmesi durumunda farenjit ve mide bulantısı şikayetleri aynı anda görülebilir bunun temel sebebi ise boğaz tahribatı ve yetersiz oksijenlenmedir.
 • Reflü: Mide asidinin yemek borusundan boğaza ulaşması neticesinde boğazda çeşitli tahrişler oluşur. Bu gibi durumlarda gerekli önlemler (sıvı tüketimi, ilaç kullanımı) alınmazsa farenjit şikayeti ortaya çıkar.
 • Acı ve Baharatlar: Boğazınızı ve yutağınızı tahriş edecek her türlü gıda ve baharattan uzak durmanız gerekir. Bunları tüketmek istiyorsanız doğrudan yemek yerine yemeklerle birlikte tüketmelisiniz.

Akut Farenjit Nedenleri

Akut farenjitin ortaya çıkmasının temel nedeni virüslerdir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte akut farenjit şikayetleri ortaya çıkar. Hasta kişilerle dar alanda bulunmak ya da normalden daha soğuk olan bir yerde boğazlarınızı korumadan gezmeniz durumunda akut farenjit ortaya çıkabilir. Özellikle bu gibi durumlarda midenizi üşütürseniz mide bulantısı ve kusma şikayetleri de yaşayabilirsiniz. Bu şikayetlerde akut farenjitin ortaya çıkmasına sebep olur.

Farenjit Belirtileri

Virüs veya bakteri kaynaklı ortaya çıkan farenjitin bir anda ortaya çıkanına akut, sürekli tekrar edenine ise kronik farenjit dendiğini belirtmiştik. Bu iki farenjit türünü birbirinden ayırmak için belirtileri göz önünde bulundurabiliriz.

Akut Farenjit Belirtileri

 • Boğazda yanma ve ağrı
 • Ateşlenme
 • Halsizlik ve kırgınlık
 • Burun akması
 • Yemek yerken boğazda takılma hissi
 • Yutkunurken zorlanma

Kronik Farenjit Belirtileri

 • Yutkunurken boğaz ağrısı
 • Öksürük atakları
 • Hafif boğaz ağrısı

Farenjit Mide Bulantısı Yapar mı?

Farenjit ve mide bulantısı genellikle aynı anda ortaya çıkan şikayetler değildir. Buna karşın akut farenjitin nasıl geçtiği ya da kronik farenjitte reflü şikayetinizin şiddetine göre farenjit mide bulantısı şikayetlerine sebep olabilir. Özellikle akut farenjitte ateş ve halsizlik şikayetine yönelik önlem alınmazsa beslenme şikayetleri meydana gelir ve yetersiz beslenme sonrasında mide bulantısı şikayeti görülür. Farenjit ve mide bulantısı şikayeti yaşadığınızda mide bulantısına iyi gelen mucizevi tavuk suyu çorba tarifimize göz atabilirsiniz. Hem boğaz ağrınıza hem de mide bulantınıza iyi geleceği için sizi rahatlatacaktır.

Farenjit Tanısı Nasıl Konulur?

Yukarıdaki belirtileri gösterdiğiniz anda ben farenjit oldum diyemezsiniz. Farenjit tanısını koyacak olan kişiler alanında uzmanlaşmış kbb (kulak-burun-boğaz) doktorları, sağlık ocağındaki aile hekiminiz veya acil doktorlarıdır. İnternetten araştırdığınız bilgilere dayanarak kendinize tanı koymamalısınız. Kendinize koyacağınız ön tanı sonrası tedavi yöntemlerini denemenize rağmen iyileşme göstermezseniz tıbbi destek için hastaneye gitmeniz gerekir. Doktora gittiğinizde öykünüzü (belirtilerin ne zaman başladığı, ne şekilde ilerlediği, geçirmek için neler yaptığınız) dikkatli şekilde anlatmalısınız. Bu durumda doktorunuz herhangi bir test işlemi yapmasına gerek kalmadan tanınızı koyabilir.

Farenjit Bulaşıcı mıdır?

Evet, virüs ve bakteri kaynaklı farenjit bulaşıcıdır. Hastalarla aynı ortamlarda bulunmak, aynı eşyaları kullanmak sizin de hasta olmanıza sebep olur. Bu yüzden yakınlarınızda farenjit olan birisi varsa teması minimuma indirmeniz sağlığınız açısından önemlidir.

Farenjit Tedavisi

Özellikle akut farenjitte doktorunuz size boğazınız için antibiyotik ilaç tedavisi veya sprey tedavisi sunacaktır. Bu tedaviye uymanız durumunda ortalama 2-3 günde tamamen iyileşmiş olursunuz. Bunun haricinde doktora gitmediyseniz evde yapabileceğiniz bazı şeylerle iyileşebilir veya şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz. Bunun için öncelikle şikayetlerinizi netleştirmeniz ve adım adım tedaviye başlamanız gerekmektedir. Örneğin sadece boğaz ağrısı şikayetiniz başladıysa ılık bir şeyler tüketerek boğazınızı yumuşatmayı deneyebilirsiniz. Ateş şikayeti de ortaya çıktıysa soğuk uygulama yöntemiyle ateşinizi bastırabilirsiniz. Bunlara rağmen şikayetlerinizde azalma olmadıysa ve hatta artış meydana geldiyse tıbbi tedavi için bir hastaneye ya da sağlık ocağına gitmeniz gerekir. Evde bulunan ilaçları doktora danışmadan kullanmak şikayetlerinizi arttırabileceği için kesinlikle tavsiye ettiğimiz bir şey değildir.

Farenjite Evde Yapabilecekleriniz

 • Tuzlu suyla gargara yapmak
 • Bol bol su tüketmek
 • Ilık şeyler içmek
 • Kaynatılmış elma tüketmek
 • Boğazı sıcak tutmak
 • Adaçayı, ıhlamur gibi yeşil çaylar tüketmek
 • Mide bulantısına iyi gelen çaylar içmek

Farenjit genellikle bol bol su tüketerek atlatılabilen bir hastalık olmasına karşın yeterli önlem alınmaması durumunda aşırı halsizliğe sebep olur. Bu durumda gündelik hayattaki işlerinizi yapamayacağınız için olumsuz etkilenirsiniz. Bu yüzden evde yapılabilecek yöntemleri denemenize rağmen iyileşme göstermezseniz doktorunuza başvurun. Hayat kalitenizi yüksek tutmak için önemli bir adımdır.

Farenjit ve Mide Bulantısı Özet

Faranjit ağız boşluğunu kaplayan yutağın iltihaplanmasıdır. Faranjite solunum yoluyla ağzımızdan aldığımız mikroplar neden olmaktadır. Faranjit tedavi edilmezse zatürree, faranjit ve kalp kapakçığı iltihabı gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Faranjit belirtileri arasında ateşin sürekli yükselmesi, iştahsızlık, öksürük, ses kısılması, boğaz ağrısı, kaşınması, mide bulantısı ve kusmadır.

Hastalık bir anda başlamışsa akut faranjit söz konusudur. Hastalık uzun bir zaman sonra ortaya çıkmışsa kronik farenjitten söz edilebilir. Akut faranjit 3 ile 10 gün arasında iyileşme gösterir. Kronik faranjit sırasında mide sıvısı arttığı için mide bulantısı ve iştahsızlık oluşmaktadır. Hasta beslendiği halde mide bulantısı devam ederse kusma da görülebilir.

Akut faranjit tedavisinde sıcak şifalı çaylar ve tuzlu gargara yapılması yeterli olabilir. Hastalığın sebebi bakteriyse antibiyotik kullanılmalıdır. Kronik faranjitte ise öncelikle hastalığa sebep olan etkenlerden uzak durmak gerekir.

Sigara, alkol, kimyasal ilaçlar burun deliklerinde tahribat yaratarak burun yerine ağızdan nefes alınması sebebiyle nefes borusunda oluşan kuruma kronik faranjite neden olur. Okaliptus, adaçayı, papatya çayı ve hastalığın belirtilerinden mide bulantısına da iyi gelen nane limon içilmelidir.

Kaloriferli evler kışın evdeki havayı kuruttuğundan kaloriferlerin üzerine buhar yapması için su dolu kaplar konulmalıdır.

Doktor tarafından faranjit tespitinde mutlaka boğaz kültürü alınmalı, mikrobik olup olmadığına bakılmalıdır. Mikrobik ise antibiyotiklerle, değilse sıvılarla, mide şikâyetleri varsa düzeltilmesiyle, sinüzite bağlı geniz akıntısı varsa tedavisiyle faranjitin tedavisi mümkün olmaktadır. Hastaların sigara ve alkolden uzak durması da çok büyük önem taşımaktadır.
Hastalara bol sıvı, yumuşak yiyecekler, çorba ve boğazdaki yangıyı azaltmak için dondurma verilmelidir. Tuzlu suyla gargara da ihmal edilmemelidir.

B12 Vitamin Eksikliği Mide Bulantısı Yapar mı?

B12, tüm doktorlar tarafından yıllardan beri vurgulanan önemli bir vitamin çeşididir. Eksikliğinde bir şeyleri hatırlayamama, geçici hafıza kaybı ve hatta Alzheimer hastalığına zemin hazırlayan bir sıra semptoma sebep olur. B12 eksikliğinde bütün vücut yavaş yavaş etkilenmeye başlar ve hücre yapınız bozulur.

Bunların neticesinde kansızlık, anemi gibi önemli kan hastalıkları ortaya çıkarken, tüm sindirim sisteminiz etkilenebilir. Sindirim sistemleri arasında şüphesiz ilk organ olarak akla mide gelir. Çünkü yiyecekler ve içecekler doğrudan midenizle temas eder ve belirli evrelerden geçtikten sonra bağırsaklara aktarılır.

Mide, yapısı gereği doğallığa yatkın ve hassastır. Stabil bir biçimde çalışması için belirli enzimlere, minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Hâliyle B12 vitamini eksildiğinde, mide bulantısı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak her 3 ayda ya da 6 ayda bir vücudunuzun sağlığı için check-up adı verilen genel sağlık testleri uygulatmanız tavsiye edilir. Böylece farklı bir rahatsızlığınız var ise erken teşhis imkânı yakalayabilir, herhangi bir rahatsızlığınız olmaması için de önlemler alarak yaşam kalitenizden ödün vermemiş olursunuz.

B12 Vitamini ve Mide Bulantısı Video İçerik

Your browser does not support the video tag. https://www.midebulantisi.net/wp-content/uploads/2022/06/B12-Vitamini-Faydalari-ve-eksikligi.mp4

 

B12 Vitamininin Vücuda Faydaları Nelerdir?

B12 vitamini özellikle beynimizin ve sinir sistemimizin normal çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Bunların yanında kandaki alyuvar sayısının artmasında da önemli bir rol üstlenir. DNA oluşumu ve düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Vücudumuzdaki neredeyse tüm hücrelerin metabolizması, yağ asitlerinin sentezlenmesi ve enerji üretilmesi için B12 vitaminine ihtiyaç duyar. B12 vitamini vücudumuzun folik asidi emmesine yardımcı olur ve depolanan enerjinin vücuda aktarılmasına yardımcı olur.

İnsan vücudunun neredeyse her saniye ürettiği binlerce alyuvar hücresinin çoğalmasında da kilit rol oynayan B12 vitamininin eksikliğinde alyuvar hücrelerinin çoğalması azalır. Buna bağlı anemi (kansızlık) gelişebilir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ise 14 yaş üzerindeki kişilerin günlük ortalama 2.5 mcg (mikrogram) B12 vitamini alması gerekmektedir. Aşırı B12 vitamini alımında ise toksik etkisine rastlanılmamış olsa da vitamin takviyesi almadan önce bir doktora başvurulması gerekmektedir.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

Birçok besin maddesinin içinde B12 vitamini bulunmaktadır. Buna karşın en çok bulunduğu yer ise hayvansal besinlerdir. Et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal gıdalar tüketerek B12 vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bitkilerden temin edilemediği için vegan beslenme tarzında yaşayan kişilerin B12 vitamin seviyelerini kontrol ettirmeleri önerilir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Yeterli ve düzenli beslenen bireylerde karşılaşılmayan B12 vitamin eksikliği ciddi seviyelere ulaşması durumunda beyinde ve sinir sisteminde kalıcı hasarlara neden olabilir. Normal eksiklik seviyelerinde ise depresyon, hafıza ve hatırlama problemi, yorgunluk, zihin bulanıklığı gibi belirtiler gösterebilir. Yeterli beslenmeye rağmen B12 vitamin eksikliğinde ise kullanılan antibiyotik kloramfenikol ya da kloromisetin ilaçları göz önünde bulundurulur. Bu ilaçlar B12 vitamininin emilimini azalttığı için eksiklik belirtilerine sebep olabilmektedir. Diğer eksiklikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • Mide bulantısı
 • Anlam verilemeyen kilo kayıpları
 • El ve ayaklarda karıncalanma hissi
 • Refleks ve algılama problemleri
 • Anksiyete
 • Psikoz
 • Bunama
 • Anemi
 • İshal
 • Aritmi
 • Adet düzensizlikleri
 • Cilt sarılığı

B12 Eksikliği Mide Bulantısı Yapar mı?

Bu vitamin vücudumuzun temel yapı taşlarındandır. Eksikliğinde yukarıda saydığımız birçok belirtiye sebep olur. Yukarıdaki belirtileri incelediğimizde çoğunun sonucunda mide bulantısı şikayetleri olduğunu söyleyebiliriz. B12 eksikliği genel olarak doğrudan mide bulantısına sebep olmasa da diğer belirtileri genellikle mide bulantısının gelişmesine sebep olur.

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi

Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından B12 vitamin eksikliği tanısı konduysa doktorunuz size ihtiyaç halinde B12 vitamin takviyesi yazar. Genellikle beslenme alışkanlıklarını değiştirerek tedavi uygulanmasına rağmen belirtiler birden fazla ya da ciddi seviyedeyse takviye ilaç yazılabilmektedir.

 

Exit mobile version