Mide Bulantısına İyi Gelen Çay Nane Limon Çayı

Koca karı ilacı dedik mi akla ilk gelenlerden birisi şüphesiz ki nane limon çayıdır. Özellikle karın ağrısı şikayetlerinde alternatif tedavi olarak kullanılan nane limon çayı; grip, halsizlik, üşütme gibi durumlarda da başı çeker. Nane limon çayı dediğimizde aklınızda nenelerimizin, anneanne veya babaanneniniz canlandığını görebilmekteyiz. Evet, bu oldukça normal çünkü genel olarak her türlü rahatsızlıkta midemizi rahatlamanın bize iyi geleceğini savunurlardı saygı değer büyüklerimiz. Onlara selamlarımızı ileterek makalemize devam edelim.

Nane Limon Çayı Nasıl Demlenir?

Nane limon çayı oldukça basit gibi görünür. Ancak püf noktalarına dikkat etmeniz durumunda çok daha etkili bir hale gelir. Mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında ilk sırayı alan nane limon çayını nasıl hazırlayacağınızı ve püf noktalarını öğrenmeniz için sizi bir satır aşağıya bekliyoruz.

Küçük bir cezve ya da çaydanlığa 1-2 bardak (tercihen 1.5 su bardağı) su ekleyip ocağa koyun. İçerisine yarım yemek kaşığı kuru nane (Püf nokta uyarısı: nane limon çayının püf noktası taze nane ile yapmanızdan geçer. Taze nane ile yapacağınız çayın kuru naneye göre çok daha güzel ve çok daha etkili olduğunu göreceksiniz.) ve ince ince dilimlediğiniz orta boy limonun yarısını ekleyip kaynamaya bırakın. Su yavaş yavaş kaynamaya başladığında hafifçe karıştırın ve altını kapatın. 3 dakika bekleyin ve çayı süzün. Tercihe bağlı olarak şeker veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Sağlık açısından şeker yerine bal kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hamileler Nane Limon İçebilir mi?

Bildiğiniz üzere hamilelik dönemin çoğu bitkisel tüketimi zararlı olabilmektedir. Nane limon çayı da bunlardan birisidir. Fazla tüketilmesi durumunda rahim kasılmalarına sebep olabileceği için hamilelerin tüketmesi önerilmemektedir.

Nane Limon Çayı Nelere İyi Gelir?

 1. Grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
 2. Mide bulantısına karşı ilk akla gelen çaydır.
 3. Boğaz acıması durumunda boğazları yumuşatır ve mikropların kırılmasına yardımcı olur.
 4. Ağız kokusuna iyi gelir.
 5. C vitamini açısından oldukça zengindir.
 6. Antioksidan etkisi vardır.
 7. Kas ağrılarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir.

 

Yaz Sıcaklarında Mide Bulantısına Dikkat

Yaz mevsimine girmemizle birlikte gelen sıcak havalar dolayısı ile normalden daha fazla terlemekteyiz. Terlemek sıvı replaslamanı yapılmadığı takdirde vücudumuzun direncini kırmakta ve bu yüzden ortaya mide bulantısı gibi rahatsızlıklar çıkabilmektedir. Yeterince sıvı alamayan vücudumuz bu ihtiyacını tükettiğimiz diğer besinlerden karşılamaya çalışır. Yeteri kadar sıvı tüketilmediği takdirde ise mide krampları meydana gelebilir. Bu kramplar sonrasında da sıklıkla mide bulantısı ve kusma şikayetleri ortaya çıkar.

Uzmanlar uyarıyor!

Dahiliye uzmanları yaz aylarında mide bulantısı şikayetlerindeki artışı gösteren grafikleri ellerine alarak halkı su içmeye davet ediyor. Çünkü yaz aylarında terlemelerden dolayı vücut halsiz düşük tansiyon gibi durumlar nüksedebiliyor ve bu doğrultuda mide bulantısı şikayetleri meydana gelebiliyor. Uzmanlar ise bu şikayetlerin en aza indirilmesi için halkı uyarıyor.

Yazın mide bulantısı şikayetine en iyi çözüm: Su!

Uzmanlar terleme kaynaklı meydana gelen tansiyon düşmesinin oluşturduğu mide bulantısını için en doğal tedavinin su içmek olduğunu vurguluyor. Su içmenin faydalarını sıralayan uzmanlar şu açıklamayı yapıyor: “Vücut terleyerek kaybettiği sıvıyı su ile geri toparlayabilir. Eğer aşırı terlemenize rağmen su tüketmiyorsanız tansiyonunuz düşebilir, buna istinaden de mide bulantısı şikayetleriniz meydana gelebilir. Tansiyonunuzun düşmemesi için ve mide bulantısı şikayeti çekmemeniz için bol bol su için.”

 

Mide Bulantısı, İshal ve Kusma

Mide bulantınıza sadece ishal eşlik ediyorsa ilk olarak mide bulantısı ve ishal başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Eğer ki mide bulantınıza ishal ve kusma eşlik ediyorsa alt taraftan yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Kusma engelleyici ve ishal durdurucu ilaçlar çoğu zaman önerilmemektedir. Bunun nedeni ise kusma ve ishalin aslında vücudu rahatsız eden etmenleri vücuttan uzaklaştırıyor olmasıdır.  Mide bulantısına eşlik eden kusma ve ishal durumlarında tedavinin ilk adımı, bulantıya sebep olan etmeni belirlemektir. Çünkü tüm tedaviler nedene göre şekillenir.

İshalli Hastada Kusma Sonrası Ne Yapılır?

Kişi kustuktan sonra sırt üstü şekilde yatırılır. Hastaya bu durumda herhangi şekilde bir şey yedirilmez, midenin sindirimi basit şeylere ihtiyacı vardır ve bir yandan da vücudun sıvı kaybını gidermek gereklidir, bunun için kişiye kusma sonrası bir bardak su yudum yudum içirilir. Aşırı bir şekilde verirseniz bu sefer kusmayı yeniden tetiklersiniz. Bu yüzden yudum yudum vermeye dikkat edin.

Eğer hastamız henüz anne sütünden ayrılmamış bir bebekse ishali atlatana kadar emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylelikle ishali çok daha kolay şekilde atabilir. Bulantı ve kusmanın nedeni ne olursa olsun ilk tedavisi çoğu zaman aynıdır. Yüksek lif değerine sahip hafif besinler ve bolca sıvı tüketimi. Kusma sonrasında kişiye verilebilecek en etkili ve faydalı sıvı sudur. Kusma tekrarlayan şekillerde kendisini göstermezse kişi ilk 24 saatin sonunda normal beslenme şekline dönebilir. O zamana kadar besin değeri yüksek hafif gıdalar tüketmesi hem kusmasını engeller hem de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamasına yardımcı olur.

Mide Bulantısı, İshal ve Kusma’da Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Çocuklarda bu üç belirti bir anda ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Yetişkin insanlarda ise bu üçlü ortaya çıktıktan sonra rahatsız edecek dereceye geldiğinde doktora gidilebilir. Eğer kusma ve ishal varken bilinç bozukluğu meydana gelirse vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Sadece mide bulantısı, kusma ve ishal tablosu söz konusu ise bunların geçmesi için 24 saat beklenebilir. Bu üç belirti haricinde yüksek ateş, halsizlik, bilinç bozukluğu, uyku hali gibi durumlardan herhangi birisi meydana gelirse hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir.

 

Mide Bulantısı ve Kusma

Kusma, mide sindirilmeyen besinlerin şiddetli bir reflektif hareketle yemek borusuna ilerlemesi, ardından da ağız yoluyla dışarı çıkmasına denir. Mide bulantısının tamamlayıcılığını üstlenen kusma genellikle aşırı terleme, cilt renginde solukluk ve bradikardi ile karakterize olmaktadır. Kusma beynin medulla oblongata isimli bölümünün arkasındaki kusma merkezi tarafından yönetilir. Bu merkez aynı zamanda beynin duyusal bölgelerinden gelen uyarıları da almaktadır.

Kusma tek çeşit değildir. Şuana kadar isimlendirilmiş olan 6 çeşidi vardır. Bunlar:

 • Santral bulantı – kusma: Aniden başlayan ve aniden ortadan kalkan mide bulantısı
 • Periferik bulantı – kusma: Genellikle sindirim sistemi organlarında oluşan bir sorundan dolayı meydana gelen mide bulantısı
 • Fizyolojik bulantı – kusma: Kusma merkezini etkileyen etmenlere yanıt niteliğinde meydana gelen bulantıdır.
 • Psikojenik bulantı – kusma: Hastanın düşüncesel olarak başlattığı bulantı ve kusma olaylarına denir. Anksiyetik durumlarda sıklıkla görülür.
 • Akut bulantı – kusma: 1 haftadan kısa süren bulantılara verilen isimdir.
 • Kronik bulantı – kusma: 1 haftadan uzun süren bulantılara verilen isimdir.

Kusmanın nedenleri:

 • Hamilelik
 • KİBAS (Kafa içi basınç artışı)
 • Psikolojik sebepler
 • İlaç yan etkileri
 • Vertigo (Baş ağrısı)
 • Meniere hastalığı

Kusma ne zaman tedavi edilmeli?

0-6 yaş için 2-3 saati geçen kusmalar acilen tedavi edilmeli. Buna ek olarak kusmaya 37.8 derecelik ateş eşlik ediyorsa ve kusma yaşayan bebek veya çocuğun idrar yapamaması 6 saati geçmişse acil şekilde tedavi edilmesi gerekir.

6 yaş üstü için kusmanın bir günden uzun sürmesi durumunda, 6 saat boyunca idrara çıkamama durumlarında ve ateşin 38.9’u geçmesi durumunda acilen tedavi gerekmektedir.

Yetişkinler için kusmukta kan görüldüğünde, taşikardi durumlarında, hızlı solunum almalarda, 38.3 üzeri ateşte ve şiddetli karın ağrısı görüldüğünde acilen bakım gerekmektedir.

Kusmaya ne iyi gelir?

Kusma başladıktan sonra hiçbir şekilde durdurulamaz. Bu yüzden sadece kusma öncesinde alabileceğiniz önlemler bulunmaktadır. Bunun için mide bulantınızı dindirmelisiniz. Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler ve mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar yazılarımızı okuyarak mide bulantınızın kusmayla  sonlanmasını engelleyebilirsiniz.

 

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Ülkemizde ve dünyada sıkça karşılaşılan bir durumdur mide bulantısı. Vücutta olan sıvı kaybının ardından başlayan bulantılar kusmaya kadar gidebilir. Mide bulantısının akabinde halsizlik gibi durumlar da oluşur. Eğer mide bulantısını sıkça yaşıyorsanız bir uzman doktora görünmenizde fayda var.

Yıllardır süregelen alışkanlıklardan biri de bir rahatsızlık yaşandığı takdirde ilaçla değil de bitkilerle şifa aramaktır. Çoğu zaman işe yarayan bu alışkanlık bazen işe yaramaz. Mide bulantısında kullanılacak şifalı yöntemler oldukça fazla.

Mide bulantılarınız artıyor ve artık dayanılmayacak hale geliyor ve sizde bitkisel bir şifa arıyorsanız nane tam size göre bir çözüm. Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz nane çayıyla bulantıyı geçirebilirsiniz. Veya çay ile uğraşmak istemeyenler için 2 adet nane yaprağını çiğnemekte faydalı olacaktır.

Mide bulantısı yaşandığı zaman vücutta meydana gelen toksinleri de dışarıya atmak gerekir. Bunun için en etkili bitkisel şifa elmadır. Elma tüketerek bu toksinleri rahatlıklar dışa atılmasını sağlayarak bulantılarınızı dindirebilirsiniz.

Mide bulantısının asıl sebeplerinden biri olan sıvı kaybını geçirmek en kolay yol gibi görünse de oldukça etkilidir. Vücuttaki yaşanan sıvı kaybını gidermek için akla gelen ilk yöntem bol bol sıvı tüketmek en mantıklı yöntemdir.

Mide bulantısının iyileşmesine doğrudan etki yapan bir diğer besin ise kuruyemişlerdir. Kuruyemişlerden özellikle fındık ve badem mide bulantısına karşı bağışıklık gösterir ve bulantının azalarak bitmesini sağlar.

Limonda bulantıyı geçirmenin en önemli yollarından biridir. Limonu doğrudan tüketmenin yanı sıra sıvı halde içmeniz hatta ve hatta kokusu bile mide bulantısını hafifletir.

Yiyecek ve içeceklerin haricinde bulantıya iyi gelen bir diğer faktör temiz hava almaktır. Mide bulantısının olduğu durumlarda pencereye çıkıp hava almak veya dışarıya çıkıp biraz yürüyüş yapıp temiz hava almak bulantıyı yok edecektir.

Mide bulantısına iyi gelecek birçok şey olmasının yanı sıra meyveler bu konuda daha iyidirler. Özellikle karpuz meyveler arasında en çok tercih edilmesi gerekendir. Vücuttaki sıvı kaybıyla oluşan mide bulantısının ardından bir şeyler tüketerek bulantıyı bastırabilirsiniz. Fakat karpuz tükettiğiniz takdirde mide bulantısını bastırırken bir yandan da vücutta yaşanan sıvı kaybına sıvı takviyesi yapmış olursunuz.

Meyvelerden muzda mide bulantısının düşmanıdır. Muzun içinde bulunan potasyum sayesinde vitamin kaynağı olan muz mideyi oldukça rahatlatır ve bulantıya doğrudan etki eder.

MİDE BULANTISI YAŞAMAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak mide bulantısını durdurabilirsiniz. Fakat bu durumu hiç yaşamamak istiyorsanız onlar hakkında da bilgi verelim.

Mide bulantısı yaşamamak için öncelikle sağlıklı yaşam faktörünü devreye sokmak gerekir. Tükettiğiniz besinlere ve içeceklere dikkat etmek gerekir.

Yağ midenin en büyük düşmanlarından biridir. Midede problem yaşamamak için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Özellikle kızartmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Mide bulantısı yaşamadan önce de bolca sıvı ve su tüketmek bu rahatsızlığı yaşama ihtimalinizi oldukça düşürecektir. Unutmayın mide bulantısının asıl sebebi vücuttaki sıvı kaybıdır.

Bulantıyı engellemenin bir diğer yolu dengeli ve düzenli beslenmedir. Gündelik hayatta az öğün çok besin olarak beslensek de bu durum mide bulantısı yaşamak için müsaittir. Çok öğün az besin olarak değiştirmek midenizi rahatlatmaya iyi gelecektir.

 

Mide Bulantısı Geçirme Yöntemleri-Nasıl Durdurulur?

Mide bulantısı gerçek anlamda sıklıkla başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi olarak kabul görmektedir. Mideniz bulanırken konuşmak istemez, vücudunuzun titremesini durduramaz, tüm kokulara aşırı duyarlı hale gelirsiniz. Gerek şiddetli, gerekse hafif bir bulantı yaşıyor olun, bunu durdurmak için birçok ev yapımı tarif bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için bunlardan bahsettik.

Yöntem 1: Genel geçer iyileştirme yöntemleri

 1. Öncelikle mide bulantısının nedenini bulmalısınız. Eğer sık sık mide bulantısı şikayeti yaşıyorsanız birkaç hafta boyunca kendinize günlük tutun ve nedenini bulmaya çalışın.
 2. Alerjiniz olabilir. Herhangi bir yediğiniz yiyeceğe alerjiniz olabilir. Mideniz bulandığında 8-10 saat kadar önce ne yediğinizi not edin ve diğer bir mide bulantısı şikayetiniz olduğunda 10 saat öncesinde aynı şeyi tüketip tüketmediğinize bakın. Eğer notunuzda aynı yiyecek yer alıyorsa o yiyecekten uzak durun.
 3. Süt ürünlerini sindiremiyor olabilirsiniz. Süt ürünlerini tüketemiyorsanız laktoz intoleransınız olabilir. Ama meraklanmayın çünkü bu dünyanın sonu değildir. Yemek yemeden önce kullanabileceğiniz ve laktoz intoleransınızı yok edecek ilaçlar piyasada oldukça fazladır. Eğer ilaç kullanmak istemiyorum diyorsanız laktozsuz süt ve süt ürünleri tercih edebilirsiniz. İnek sütü yerine keçi sütü deneyebilirsiniz. Aralarındaki lezzet farkını anlayamazsınız fakat laktoz farkını ortadan yok eder.
 4. Harekete karşı fazla hassassanız araba, uçak veya gemiye binmeden önce mide bulantısını önleyici ilaçlar alabilirsiniz.
 5. Mide bulantısı şikayetinizin sebebi alkol alımı ise Alka Seltzer’i sabah bir bardak suya atıp içmeniz alkol kaynaklı mide bulantısı şikayetinizi ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak bol miktarda su içmekte sıvı kaybınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
 6. Parmak ile akupunktur yöntemini deneyebilirsiniz. Kendi başınıza uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde mide bulantısı şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için baş parmağınızı bileğinize 30 saniye süreyle bastırarak yapabilirsiniz. Bunu yaparken de işaret ve orta parmağınız da bileğinizin üzerinde olmalı.
 7. Vücudunuzun neye ihtiyacı varsa ona odaklanın ve vücudunuza ihtiyacı olanı verin. Misal başınız dönüyorsa hareket etmemeye dikkat edin. Daha da önemlisi başınızı sabit tutun ve sıcak bir odada durmaktan uzak durun, ayrıca farklı ve yoğun kokulardan da kendinizi bihaber edin.
 8. Temiz hava bile yeterli olabilir. Bazen bulantınızı sonlandırmak için sadece temiz hava almanız yeterli olacaktır. Bunun için dışarı çıkın ve temiz bir hava alın. Derin nefesler almak bulantınızı önleyecektir.
 9. Stresten uzak durun. Stresten uzak durmak bulantınızı arttıracağı için olabildiğince stresten uzak durmalısınız. Mevcut stresli hayatınızdan uzak durmak için güzel bir duş alabilirsiniz.
 10. Reçetesiz şekilde satılan ilaçlar kullanabilirsiniz. Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar başlığındaki ilaçları eczacınızdan alarak mide bulantınızı önleyebilirsiniz.
 11. Başka şeylere odaklanın. Mide bulantınızı durdurmanın en etkili yöntemi onu hiçe saymaktır. Bunun için farklı şeylerle uğraşmanız gerekmektedir. Farklı şeylerle uğraştıkça mide bulantısı şikayetinizden uzaklaştığınızı göreceksiniz.
 12. Alkol koklayın. Bulantınızı önleyebilecek başka bir yöntem de pamuğa alkol damlatıp koklamaktır.

Yöntem 2: Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

 1. İlk olarak normal bir şekilde beslenmeyi yeğlemelisiniz. Çünkü aç kalmakta mide bulantısına sebep olabilmektedir.
 2. Açlık sebepli bir mide bulantısı şikayeti değilse kraker yiyebilirsiniz. Krakerler midenizdeki asidi emer ve bulantıyı yok etmenize yardımcı olur.
 3. Lif bakımından oldukça zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Çünkü lifli gıdalar midenizdeki kimyasal tepkimeleri en aza indirir. Elma lif bakımından zengin bir gıdadır.
 4. Az miktarda fıstık yemekte midenize iyi gelecektir.
 5. Potasyum bakımından zengin olan muz da mide bulantınıza iyi gelecek yiyecekler arasındadır.
 6. Beyaz leblebi yemekte mide bulantısı şikayetlerinizi ortadan kaldıracaktır.

Yöntem 3: Mide bulantısına iyi gelen içecekler

 1. Mide spazmlarını durdurmak için nane çayı içebilirsiniz.
 2. Zencefilli gazoz içmek midenizi rahatlatacaktır fakat aşırı asitli olduğu için fazla miktarda içmemeye dikkat edin.
 3. Sporcu içecekleri içerdikleri yüksek potasyum elektrolitleri sayesinde bulantınızı önleyebilir.
 4. Sütü baz alan içeceklerden uzak durmaya çalışın. Çünkü süt, mide tarafından zor sindirilen bir içecektir ve bu da midenizi zorlamanıza sebep olacaktır.

 

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Mide bulantısı için kullanabileceğiniz onlarca ilaç varken tercih etmenizi önerdiğimiz yegane ilaçlar doğanın bize sunduğu bitkisel çaylardır. Her zaman ilaç tedavisinden önce doğal tedavileri savunan birisi olarak mide bulantısı gibi gündelik hayatınızı kötü etkileyebilecek bu rahatsızlıkta da bitkisel çayları tercih etmenizi öneririz. Hazırlaması çok kolay olan bu bitkisel çayların mide bulantınıza etkisi de oldukça büyüktür. Ayrıca lezzetleri de oldukça -en azından çoğunun- güzeldir. İşte sizler için hazırladığımız mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar rehberimiz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Ufuk Çınar Karışımı

Çok ünlü olmayan yazarımız Ufuk Çınar’ın tarafımızca denenmiş olan bu karışımının mide bulantısına ve yorgunluğa çok iyi geldiğini belirtmek isteriz. Ayrıca ek not olarak belirtmemiz gereken bir şeyse bu karışımı belirli miktarlarda tüketmeniz gerektiği. Aksi takdirde gün içerisinde reflüyle uğraşabilirsiniz. Hemen karışıma geçelim. Aslında oldukça basit bir karışım bu, adaçayı, nane ve kekik.. Hazırlanması ise şu şekilde. Birkaç tutam adaçayını kırıp çaydanlığa koyun, ardından kuru veya tercihen taze nane -işin püf noktası taze nanedir- ekleyin. Üstüne biraz kekik ekledikten sonra 5 dakika kadar demleyin. Demlenen karışımı ılık şekilde tüketin. Şiddetli mide ağrılarına ve mide bulantısına çok iyi gelen Ufuk Çınar karışımını aynı zamanda çok yorgun olduğunuz zamanlarda da yaparak tüketebilirsiniz. Sizi rahatlatacak olan bu karışımı tek seferde maksimum bir su bardağı tüketirseniz herhangi bir reflü sancısı da çekmezsiniz.

Nane Çayı

Herkesin yemeklerden sonra nefesini tazelemek için kullandığı nane aslında içinde bulunan mentol ve anti kasılma etkisi yaratan pigmentleri sayesinde mide bulantısına karşı da kullanılabileceğiniz yegane bir bitkidir. Hoş kokusuyla sinirlerinizi yatıştıracağı gibi karın ağrınıza da oldukça iyi gelecek nane çayını hazırlamakta oldukça basittir. Göz kararınca naneyi sıcak suda suyun rengi değişene kadar demleyebilir ardından ılık şekilde içerek mide bulantınızı durdurabilirsiniz.

Papatya Çayı

Verdiğimiz bitkisel çay önerilerinin içinde tadını beğenmediğimiz tek çay papatya çayıdır. Tadının kötü olmasına karşın etkisi ise diğer çaylara nazaran oldukça yüksektir. Tadını bal ile karıştırarak yumuşatabilirsiniz. Hazırlaması ise oldukça basittir. Aktardan temin edeceğiniz papatyaları 5-10 dakika kadar sıcak suda demleyin ardından diğer çaylar gibi bunu da ılık bir sıcaklıkta tüketin. Mide bulantınız sonlanacak ve vücudunuz yatışacaktır. Ayrıca mide kramplarına ve gazına da oldukça etkilidir.

Zencefil Çayı

Papatya ve nane çayıyla aynı özelliklere sahip olan zencefil çayı da favorilerimiz arasında yer almaktadır. Bunu da bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Hazırlanması ise diğer çaylar gibi 5-10 dakika sıcak suda demlemeniz kadar basittir. Unutadan, bunu da ılık şekilde tüketmelisiniz.

Anason Çayı

Anasonu yatıştırıcı etkisinden dolayı hepimiz biliyoruzdur. Bunu mide bulantısı için kullanan büyüklerimiz de oldukça olumlu tepkiler almış olsa gerek herkese önermekteler. Anason çayını da şu şekilde demleyebilirsiniz. Çeyrek çay kaşığı anasonu yarım fincan sıcak suya koyup 5 dakika demleyin. Ardından bu karışımı süzün ve suyunu tüketin. Mide bulantınıza hiç düşünmediğiniz kadar iyi gelecektir.

Karanfil Çayı

Tadıyla oldukça güzel olan karanfil çayı da mide bulantısına karşı çok etkili çaylar arasında yer almaktadır. 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı toz karanfil ekleyin ve demleyin. Ardından çayı süzerek için, mide bulantınızın hafiflediğini dakikalar içinde hissedeceksiniz.

Rezene Çayı

Son zamanlarda yayınlanan Kiralık Aşk dizisinde Neriman karakterinin tükettiği rezene çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi sakinleştirici etkisidir.1 çay kaşığı rezene tohumunu toz haline getirdikten sonra 1 fincan sıcak suya ekleyin ve demleyin. Üzerine biraz bal ekleyip tadını kırabilirsiniz. Mide bulantısı yaşadığınız sırada tüketeceğiniz rezene çayı mide bulantınıza çok iyi gelecektir.

Nane Limon Çayı Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Büyüklerimizin sıklıkla önerdiği nane limon çayı mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Nane kendi başına içinde bulundurduğu pigmentler sayesinde mide bulantısını yatıştırabilmektedir, bunun üzerine limonun da etkisi eklendiğinde nane limon çayı mide bulantısı için vazgeçilmez bir ilaç niteliğine kavuşur. Nane limon çayını çocuk yaşlı demeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ilık tüketmenizde fayda olduğunu belirtelim..

 

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı

İnsanlarda en çok rastlanan sağlık şikayeti olarak kabul gören baş ağrısı günlük hayatımızı kısıtlayabilecek noktaya geldiğinde vücudumuzda farklı semptomların da görülmesine neden olur. Baş ağrısı şikayetini meydana getiren sebebe bağlı olarak değişen bu semptomlar arasında ise en çok rastlanan semptomların başında mide bulantısı ve ishal yer almaktadır.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısının Sebepleri

Migren: Özellikle baş ağrısı şikâyetine sebep olmaktadır. Çoğu hastada migrene bağlı olarak mide bulantısı şikâyeti gözlemlenmektedir.

Menenjit: Omurilik sıvısı veya beyinde ortaya çıkan enfeksiyon türüdür. Buna bağlı olarak şiddetli baş ağrısı ve bulantı meydana gelmektedir.

Soğuk Algınlığı, Mide Üşütmesi ve Grip: Soğuk algınlığına bağlı olarak midenin iltihaplanmasına neden olan virüsler baş ağrısı ve bulantıya sebep olmaktadır.

Baş Ağrıları: Küme tipi ağrılardan daha çok göz çevresi etkilenirken, gerilim tipi baş ağrıları zihinsel ve fiziksel stresten kaynaklanmaktadır.

Diğer Nedenler:

Alkol, uykusuzluk, hamilelik, yorgunluk, kan basıncı, kanser, ilaçların yan etkileri, kalp problemleri, depresyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikâyetlerin başlıca nedenlerinden gösterilmektedir.

Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri

Baş ağrısının sebep olduğu bulantıyı geçirmek için bulantıya sebep olan baş ağrısını gidermek gerekir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve karanlık bir odada dinlenme fayda sağlayabilir. Baş ağrısı geçmesine rağmen bulantı şikayetleri devam ediyorsa da yine reçetesiz satılan mide hapları, zencefilli içecekler ve bazı B vitaminleri tercih edilebilir. Baş ağrısını geçirmek için ağrıya sebep olan herhangi bir alışkanlık varsa bundan kurtulmak gerekmektedir. Örneğin sigara tüketimi kanı kalınlaştırdığı için genellikle baş ağrısı şikayetlerinin temelinde yer almaktadır. Vücuda fazla nikotin alımı hem baş ağrısı hem de mide bulantısı şikayetleri meydana getirebileceği için bu şikayetleri yaşadığınızda sigarayı birkaç saat içmemeyi deneyebilirsiniz.

Göz yorgunluğundan kaynaklı ağrılarda gözlerin kapatılıp sessiz bir ortamda dinlendirilmesi ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Evde tedavi edilemeyecek oranda bir ağrı ve bulantı söz konusu ise doktora görünmekte fayda vardır.

 

Rakı İçtikten Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Alkol tüketmek vücudun tüm dengelerini bozmaktadır. Beyinde oluşturduğu uyuşukluk sebebi ile de denge merkezini etkilemekte, mide bulantısı şikayetlerine sebep olmaktadır. Kısacası içtiğiniz rakı miktarına göre vücudunuz tepki gösterir. Çok içtiyseniz tüm sisteminiz alt üst olacağı için sarhoşluk hissiniz geçmesine rağmen mide bulantısı ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz devam edecektir. Bunları nasıl geçireceğiz? Bunun için alkol sonrası mide bulantısı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Buradan devam etmek isterseniz rakı içtikten sonra mide bulantısı nasıl geçer sorunuza birkaç cevap verebiliriz.

Rakı Sonrası Bulantıya Ne İyi Gelir?

 • İçmeyin 🙂 Eğer rakı içtiğinizde mideniz bulanıyorsa yapılacak en iyi şey içmemektedir. (Tabii ki de bizi bağlamıyor içip içmemeniz, espri mahiyetinde şey yaptık)
 • Kaçak rakı tüketmeyin. Rakı içmek istiyorsanız devlet kontrolünde üretilen, tekel rakısı tüketin. Kaçak rakı içmeniz sonrasında mide bulantısı şikayeti en basit semptomdur. Bunun sonrasında körlük ve ölüm gelebilir. Bu yüzden nerede nasıl yapıldığını bilmediğiniz, içinde ne tür alkol kullanıldığını bilmediğiniz kaçak rakıları içmeyin. Yanlış alkolle yapılan kaçak rakılar yüzünden ölüm oranı her geçen gün yükselmektedir.
 • Rakıyı yan ürünlerle tüketmeniz durumunda ayıldığınızda mide bulantısı şikayetleriniz minimumda olacak ya da hiç olmayacaktır. Bunlar nelerdir? Rakı sevdalılarının rakıyı genellikle şalgam ya da soda ile içtiğini görmekteyiz. Şalgam ile içilmesi halinde vücudunuz için rakıyı yumuşatmış olursunuz. Soda ile içerseniz de alkol alırken kaybedilecek olan mineralleri yerine koymuş olursunuz.
 • Rakı içtikten sonra çorba içmeye gidin. Bazı doktorlara ve çorbacılara göre rakı içtikten sonra tüketilen işkembe çorbası sarhoşluğa iyi gelmektedir. Rakıyı aç karna tüketmeniz durumunda (ki genellikle yanında mezesi olur) kana daha hızlı karıştığı için sizi daha çabuk sarhoş edecektir. Çorba tüketmek ise vücudunuzun en azından açlığını alarak vücudunuza destek sunduğu için sarhoşluk durumunda iyi gelecektir.
 • Ayıldıktan sonra bol bol su için. Rakı içtikten sonra hararetli muhabbetler sırasında bol bol tuvalete çıkarsınız ve sıvı kaybederseniz. Bu durumu ister hatırlayın ister hatırlamayın sabah olduğunda yerine koymanız gereken bir miktar sıvı olduğunu unutmayın. Özellikle mineralli su tüketmek vücudunuzun daha kolay toparlanmasına yardımcı olacaktır. Sarhoşluğun geçmesiyle birlikte de rakı içtikten sonra mide bulantısı şikayetiniz sonlanacaktır.
 • Kahve için. Her ne kadar yapılan çalışmalar kafeinin sarhoşluk durumunda ayıltıcı etkisinin çok fazla olmadığını gösterse de en çok uygulanan bu yöntemin halk arasında bir dayanağı vardır. Geceden kalma durumunda içilen kahve genellikle ayıltıcı etki oluşturur ve mide bulantısı şikayeti oluşmasını engeller.
 • Güzel bir kahvaltı yapın. Rakı içtikten sonra mide bulantısı oluştuğu durumlarda gözlemlediğimiz kadarıyla kişiler genellikle aç olmaktadır. Mide bulantısı şikayetini gidermek için güzel ve hafif bir kahvaltı yapmak çok iyi gelecektir. Özellikle yağsız gıdalar tüketmeniz rakı sonrası oluşan etkileri hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 • Kendinizi kusturun. Rakı içtikten sonra mide bulantısı şikayetini yukarıdaki her şeyi yapmanıza rağmen geçiremediyseniz kendinizi kusturun. Kusma eylemi sonrası mideniz rahatlayacak ve bulantısı geçecektir. (Kendini kusturmak zararlı mıdır? diye soruyorsanız ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.)

Mide Bulantısı ve Halsizlik

Mide bulantısı ve halsizlik genel olarak yorgunluk, uyuşma, bir şeylere kayıtsız kalma ve bitkinlik isimleriyle tanımladığımız “halsizlik” durumu fiziki ve zihni veyahut hem fiziki hem zihni açıdan yorgun olduğumuzun kanıtı olmaktadır. Fiziki ve zihni yorgunluk birbirleriyle sıkça karıştırılan fakat aslında tamamen farklı olan geçici rahatsızlıklardır ve bu karışıklığa genellikle aynı anda ortaya çıkmaları neden olur. Bir insan eğer ki gereğinden fazla zaman süresince fiziki yorgunluk içinde kaldıysa bir süre sonra ister istemez zihnide yorulmaya başlayacak ve bitkin düşecektir. Fiziki yorgunluk ortaya çıktığında normal günlerdeki enerjimiz kaybolur ve birçok aktivitemiz yavaşlamaya başlar. Ancak zihni yorgunluklarda durum farklıdır. Zihinsel halsizlik durumlarında fiziki aktivitelerimizden ziyade beynimiz yavaşlamakta ve genellikle uyku durumuna geçmemize neden olmaktadır.

Mide bulantısı ve halsizlik çeşitli hastalıklara özgün olan bir semptomdur. Dolayısı ile birden fazla sebebi var olabilir. Fiziksel halsizlik ve mide bulantısında kişilerin karın kasları başta olmak üzere vücudunun diğer tüm kasları da normalde kolaylıkla yaptığı şeyleri daha yavaş ve ağrılı bir şekilde yapmaya başlar. Fiziki halsizlikler de genellikle mide kramplarının görülmesinin sebebi mide kaslarının yorgun düşmesi ve gelen besinleri öğütemeyecek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu halsizliğe genellikle güç eksikliği ismi koyulmaktadır. Zihinsel halsizlik ve mide bulantısı ise genellikle sadece bir konuya odaklanmış olan kişilerde görülür. Kişilerin beyinsel fonksiyonlarının seviyelerini yükseltmeleri vücudun hormonal denge seviyesini bozacak ve buna bağlı olarak midenin bulanmasına yol açacaktır. Her zaman görülmese de zihinsel yorgunluklar genellikle fiziksel yorgunlukların sonucunda meydana gelir ya da onları beraberinde getirir. Halsizlik ve mide bulantısı çeken insanların günleri genel olarak uykulu ve bir o kadar sıkıntılı geçmektedir. Tam uyuyacakları sırada ortaya çıkan mide bulantıları onları uykularından mahrum ederler ve halsizliklerinin daha da artmalarına sebep olurlar.

Halsizlik şüphesiz ki mide bulantısı sorunu yaşayanların karşılaştığı en büyük ikinci semptom olarak karşımıza çıkmakta. Genellikle şiddetli bulantılar yaşayıp bunu kusmayla sonlandıran kişilerde oluşan halsizliğin nedeni bellidir. Fakat mide bulantısı ve halsizlik şikayetleriniz aynı anda başladıysa aşağıdaki sebeplerden dolayı doktora ya da en yakın sağlık birimine görünmeniz gerekebilir.

Mide bulantısı ve halsizliğin sebeplerine değinecek olursak bunları birkaç ana başlık altında kısaca özetlemeye çalışabiliriz.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Neden Olur?

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri sonrasında oluşan halsizliğin temel sebebi kaslarımızın kusma eylemini gerçekleştirirken çok fazla kasılması dolayısı ile vücudumuzun yorulması sebeplidir. Bu halsizliğin çözümü genellikle dinlenmektir fakat aynı anda başlayan mide bulantısı ve halsizlik şikayetleri genellikle dinlenmekle geçmeyebilir. Buna örnek olarak şunları sayabiliriz:

Uykusuzluk

Uykusuzluğun en çok öne çıkardığı reaksiyonu halsizliktir. Aynı zamanda mide bulantısı şikayetlerine de sebep olan uykusuzluktan dolayı mide bulantısı ve halsizlik sorunlarını aynı anda yaşayabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken temel etkinlik vücudunuzu dinlendirmek adına uyumaktır. Eğer uykuya dalma konusunda sorun yaşıyorsanız, hamilelik durumunuz söz konusu değilse papatya ve rezene çaylarını tüketerek vücudunuzun rahatlamasını ve uykuya meyilini arttırabilirsiniz. Bunun için mide bulantısına iyi gelen çaylar kategorimizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Hazımsızlık

Kısa aralıklarla yemek yemektense uzun aralar ve aniden ağır yemekler yerseniz başınıza gelebilecek yegane sorun mide bulantısı ve halsizliktir. Bunun temel sebebi ise midenizin açlıktan dolayı bir nevi dinlenme moduna geçmesi ve aniden tüklettiğiniz besinler için hazırlıklı olmamasıdır. Mideniz bu gibi durumlarda besinleri sindirmekte zorluk çekecektir. (bkz: hazımsızlık) Dolayısı ile bu şekilde beslenmelerden kaçırsanız, sık sık ve az az yemek yerseniz bu iki sorunu aynı anda yaşama olasılığınız oldukça düşecektir.

Anemi

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemilerin temel belirtisi halsizliktir. Genellikle halsizlik sonrası mide bulantısı gibi şikayetler de gözlemlenmiştir. Vücutta demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlıktan dolayı bu şikayetleri yaşıyor olabilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan enfeksiyonlar savunma mekanizmamızı harekete geçirir ve genellikle bu durum ateş çıkması ve halsizlikle sonuçlanır. Enfeksiyonun oluştuğu sisteme bağlı bulantı şikayetleri de görülebilmektedir.

Vitamin Eksiklikleri

Özellikle demir, folik asit ve b12 gibi vitaminlerin eksikliklerinde de halsizlik ortaya çıkar. Bu süreçte dengeli ve düzenli beslenilmemesi durumunda halsizlikle birlikte bulantı kusma şikayetleri ortaya çıkabilir. Sürecin günlere yayılması durumunda doktora görünülmeli, tahlil sonuçlarına göre vitamin destek tedavisine başlanması gerekir.

Dehidrasyon

Vücudun ihtiyacı olandan fazla sıvı ve mineral kaybetmesi ortaya çıkan halsizliğin temel sebebi dehidrasyondur. Vücudun ihtiyacı olan sıvı ve elektrolitler yerine konmadığı takdirde ilk etapta halsizlik ve bulantı şikayeti meydana gelir, ardından bilinç bulanıklığı, senkop, kardiyak arrest gibi daha ciddi durumlar meydana gelebilir.

Zehirlenme

Zehirlenme durumunda vücudun vereceği ilk tepki mideden gelir. Şiddetli bulantılar ve ani başlayan kusmalar sonrası bağışıklık sistemimiz yavaşlayacağı için halsizlik durumları gözlenebilir. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Regl (Adet Kanaması)

Kasık ağrısı ve arkasından gelen halsizlik en çok regl dönemlerinde görülmektedir. Bu süreçte yaşanan istemsiz kasılmalardan dolayı vücut normalinden fazla efor harcar ve yorulmanıza neden olur. Özellikle adetin başlangıç zamanlarında halk arasında sökülme olarak anılan zamanda yaşanan ağrılar mideye yansıyabilir ve bulantıya sebep olabilir.

Mide Bulantısı ve Halsizlik Nasıl Geçer?

Mide bulantısı ve halsizliğe sebep olan çoğu etmen aslında mide bulantısına sebep olan şeylerle aynı nedeni paylaşmaktadır. Bu yüzden sizler için hazırladığımız mide bulantısının nedenleri başlıklı makalemizi okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanında mide bulantısı ve halsizliğe iyi gelen bitkisel çaylar başlıklı makalemizde de sizlere faydalı olabilecek bir çok kocakarı ilacı olarak nitelendirebileceğimiz bitki çaylarını ele aldık.

Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz üzere bu semptomların sebep olduğu hastalığı bilmemiz önemlidir. Hastalık kaynaklı değilse semptomatik tedavi uygulanabilir. Bu tedaviler arasında başı çeken tedavi ise bitkisel çaylardır. Özellikle halsizlik durumunda dinlenme olanağınız varsa rezene, zencefil veya papatya çayları tüketerek güzel bir uyku çekebilir ve uyandığınızda bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Mide Bulantısı ve halsizlik şikayetiniz doğal tedavi yöntemleriyle geçmediyse, şikayetleriniz başlayalı 3 gün olduysa, bu şikayetlerinize ateş, kusma gibi diğer semptomlar eşlik ediyorsa ileri tetkik ve tedavi için bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Halsizlik ve Mide Bulantıma Ne İyi Gelir?

Halsizlik ve mide bulantınızı geçirmek için ya da bu gibi rahatsızlıklarla hiç tanışmamak için size birkaç öneride bulunacağız. Önerilerimizi uyguladığınız takdirde halsizlik ve mide bulantısı şikayetine çözüm bulabilirsiniz.

 • Her gün mutlaka ihtiyacınız olan uykuyu alın.
 • Beslenme şeklinizi gözden geçirin ve olabildiğince sağlıklı beslenin.
 • Hazır yiyeceklerden, bol yağ içeren, çok tuzlu ve şekerli yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak kalmaya çalışın.
 • Gün boyunca olabildiğince (minimum 8 bardak) su içmeye özen gösterin.
 • Harekette kalın ve halsizliğine yenik düşmeyin. Mümkünse düzenli olarak egzersizlere başlayın.
 • Zihin ve beden yorgunluğuna sebep olacak aktivitelerden uzak durmaya çalışın.
 • Çalışma saatlerinizi (ders & iş) ayarlayın ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.
 • Sizin için stres olarak görünen şeylerden uzaklaşın.
 • İmkanınız varsa güzel bir tatile çıkın.
 • Eğer etrafınızda sizi zorlamakta olan bir ilişki söz konusu ise bunu stressiz bir durum haline getirmeye çalışın ya da sonlandırın.
 • Aile hekiminize başvurarak multivitaminler hakkında bilgi ve öneri alın.
 • Alkolden, sigaradan, uyuşturucudan vb. sağlığa zararlı maddelerden uzak durun.

Halsizlik ve Mide Bulantısında Ne Zaman Doktora Görünmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Exit mobile version