Mide Bulantısına İyi Gelen Çay Nane Limon Çayı

Koca karı ilacı dedik mi akla ilk gelenlerden birisi şüphesiz ki nane limon çayıdır. Özellikle karın ağrısı şikayetlerinde alternatif tedavi olarak kullanılan nane limon çayı; grip, halsizlik, üşütme gibi durumlarda da başı çeker. Nane limon çayı dediğimizde aklınızda nenelerimizin, anneanne veya babaanneniniz canlandığını görebilmekteyiz. Evet, bu oldukça normal çünkü genel olarak her türlü rahatsızlıkta midemizi rahatlamanın bize iyi geleceğini savunurlardı saygı değer büyüklerimiz. Onlara selamlarımızı ileterek makalemize devam edelim.

Nane Limon Çayı Nasıl Demlenir?

Nane limon çayı oldukça basit gibi görünür. Ancak püf noktalarına dikkat etmeniz durumunda çok daha etkili bir hale gelir. Mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında ilk sırayı alan nane limon çayını nasıl hazırlayacağınızı ve püf noktalarını öğrenmeniz için sizi bir satır aşağıya bekliyoruz.

Küçük bir cezve ya da çaydanlığa 1-2 bardak (tercihen 1.5 su bardağı) su ekleyip ocağa koyun. İçerisine yarım yemek kaşığı kuru nane (Püf nokta uyarısı: nane limon çayının püf noktası taze nane ile yapmanızdan geçer. Taze nane ile yapacağınız çayın kuru naneye göre çok daha güzel ve çok daha etkili olduğunu göreceksiniz.) ve ince ince dilimlediğiniz orta boy limonun yarısını ekleyip kaynamaya bırakın. Su yavaş yavaş kaynamaya başladığında hafifçe karıştırın ve altını kapatın. 3 dakika bekleyin ve çayı süzün. Tercihe bağlı olarak şeker veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Sağlık açısından şeker yerine bal kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hamileler Nane Limon İçebilir mi?

Bildiğiniz üzere hamilelik dönemin çoğu bitkisel tüketimi zararlı olabilmektedir. Nane limon çayı da bunlardan birisidir. Fazla tüketilmesi durumunda rahim kasılmalarına sebep olabileceği için hamilelerin tüketmesi önerilmemektedir.

Nane Limon Çayı Nelere İyi Gelir?

  1. Grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
  2. Mide bulantısına karşı ilk akla gelen çaydır.
  3. Boğaz acıması durumunda boğazları yumuşatır ve mikropların kırılmasına yardımcı olur.
  4. Ağız kokusuna iyi gelir.
  5. C vitamini açısından oldukça zengindir.
  6. Antioksidan etkisi vardır.
  7. Kas ağrılarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Exit mobile version