Mide Bulantısına İyi Gelen Çay Nane Limon Çayı

Koca karı ilacı dedik mi akla ilk gelenlerden birisi şüphesiz ki nane limon çayıdır. Özellikle karın ağrısı şikayetlerinde alternatif tedavi olarak kullanılan nane limon çayı; grip, halsizlik, üşütme gibi durumlarda da başı çeker. Nane limon çayı dediğimizde aklınızda nenelerimizin, anneanne veya babaanneniniz canlandığını görebilmekteyiz. Evet, bu oldukça normal çünkü genel olarak her türlü rahatsızlıkta midemizi rahatlamanın bize iyi geleceğini savunurlardı saygı değer büyüklerimiz. Onlara selamlarımızı ileterek makalemize devam edelim.

Nane Limon Çayı Nasıl Demlenir?

Nane limon çayı oldukça basit gibi görünür. Ancak püf noktalarına dikkat etmeniz durumunda çok daha etkili bir hale gelir. Mide bulantısına iyi gelen çaylar arasında ilk sırayı alan nane limon çayını nasıl hazırlayacağınızı ve püf noktalarını öğrenmeniz için sizi bir satır aşağıya bekliyoruz.

Küçük bir cezve ya da çaydanlığa 1-2 bardak (tercihen 1.5 su bardağı) su ekleyip ocağa koyun. İçerisine yarım yemek kaşığı kuru nane (Püf nokta uyarısı: nane limon çayının püf noktası taze nane ile yapmanızdan geçer. Taze nane ile yapacağınız çayın kuru naneye göre çok daha güzel ve çok daha etkili olduğunu göreceksiniz.) ve ince ince dilimlediğiniz orta boy limonun yarısını ekleyip kaynamaya bırakın. Su yavaş yavaş kaynamaya başladığında hafifçe karıştırın ve altını kapatın. 3 dakika bekleyin ve çayı süzün. Tercihe bağlı olarak şeker veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Sağlık açısından şeker yerine bal kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hamileler Nane Limon İçebilir mi?

Bildiğiniz üzere hamilelik dönemin çoğu bitkisel tüketimi zararlı olabilmektedir. Nane limon çayı da bunlardan birisidir. Fazla tüketilmesi durumunda rahim kasılmalarına sebep olabileceği için hamilelerin tüketmesi önerilmemektedir.

Nane Limon Çayı Nelere İyi Gelir?

 1. Grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
 2. Mide bulantısına karşı ilk akla gelen çaydır.
 3. Boğaz acıması durumunda boğazları yumuşatır ve mikropların kırılmasına yardımcı olur.
 4. Ağız kokusuna iyi gelir.
 5. C vitamini açısından oldukça zengindir.
 6. Antioksidan etkisi vardır.
 7. Kas ağrılarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir.

 

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Mide bulantısı için kullanabileceğiniz onlarca ilaç varken tercih etmenizi önerdiğimiz yegane ilaçlar doğanın bize sunduğu bitkisel çaylardır. Her zaman ilaç tedavisinden önce doğal tedavileri savunan birisi olarak mide bulantısı gibi gündelik hayatınızı kötü etkileyebilecek bu rahatsızlıkta da bitkisel çayları tercih etmenizi öneririz. Hazırlaması çok kolay olan bu bitkisel çayların mide bulantınıza etkisi de oldukça büyüktür. Ayrıca lezzetleri de oldukça -en azından çoğunun- güzeldir. İşte sizler için hazırladığımız mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar rehberimiz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Ufuk Çınar Karışımı

Çok ünlü olmayan yazarımız Ufuk Çınar’ın tarafımızca denenmiş olan bu karışımının mide bulantısına ve yorgunluğa çok iyi geldiğini belirtmek isteriz. Ayrıca ek not olarak belirtmemiz gereken bir şeyse bu karışımı belirli miktarlarda tüketmeniz gerektiği. Aksi takdirde gün içerisinde reflüyle uğraşabilirsiniz. Hemen karışıma geçelim. Aslında oldukça basit bir karışım bu, adaçayı, nane ve kekik.. Hazırlanması ise şu şekilde. Birkaç tutam adaçayını kırıp çaydanlığa koyun, ardından kuru veya tercihen taze nane -işin püf noktası taze nanedir- ekleyin. Üstüne biraz kekik ekledikten sonra 5 dakika kadar demleyin. Demlenen karışımı ılık şekilde tüketin. Şiddetli mide ağrılarına ve mide bulantısına çok iyi gelen Ufuk Çınar karışımını aynı zamanda çok yorgun olduğunuz zamanlarda da yaparak tüketebilirsiniz. Sizi rahatlatacak olan bu karışımı tek seferde maksimum bir su bardağı tüketirseniz herhangi bir reflü sancısı da çekmezsiniz.

Nane Çayı

Herkesin yemeklerden sonra nefesini tazelemek için kullandığı nane aslında içinde bulunan mentol ve anti kasılma etkisi yaratan pigmentleri sayesinde mide bulantısına karşı da kullanılabileceğiniz yegane bir bitkidir. Hoş kokusuyla sinirlerinizi yatıştıracağı gibi karın ağrınıza da oldukça iyi gelecek nane çayını hazırlamakta oldukça basittir. Göz kararınca naneyi sıcak suda suyun rengi değişene kadar demleyebilir ardından ılık şekilde içerek mide bulantınızı durdurabilirsiniz.

Papatya Çayı

Verdiğimiz bitkisel çay önerilerinin içinde tadını beğenmediğimiz tek çay papatya çayıdır. Tadının kötü olmasına karşın etkisi ise diğer çaylara nazaran oldukça yüksektir. Tadını bal ile karıştırarak yumuşatabilirsiniz. Hazırlaması ise oldukça basittir. Aktardan temin edeceğiniz papatyaları 5-10 dakika kadar sıcak suda demleyin ardından diğer çaylar gibi bunu da ılık bir sıcaklıkta tüketin. Mide bulantınız sonlanacak ve vücudunuz yatışacaktır. Ayrıca mide kramplarına ve gazına da oldukça etkilidir.

Zencefil Çayı

Papatya ve nane çayıyla aynı özelliklere sahip olan zencefil çayı da favorilerimiz arasında yer almaktadır. Bunu da bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Hazırlanması ise diğer çaylar gibi 5-10 dakika sıcak suda demlemeniz kadar basittir. Unutadan, bunu da ılık şekilde tüketmelisiniz.

Anason Çayı

Anasonu yatıştırıcı etkisinden dolayı hepimiz biliyoruzdur. Bunu mide bulantısı için kullanan büyüklerimiz de oldukça olumlu tepkiler almış olsa gerek herkese önermekteler. Anason çayını da şu şekilde demleyebilirsiniz. Çeyrek çay kaşığı anasonu yarım fincan sıcak suya koyup 5 dakika demleyin. Ardından bu karışımı süzün ve suyunu tüketin. Mide bulantınıza hiç düşünmediğiniz kadar iyi gelecektir.

Karanfil Çayı

Tadıyla oldukça güzel olan karanfil çayı da mide bulantısına karşı çok etkili çaylar arasında yer almaktadır. 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı toz karanfil ekleyin ve demleyin. Ardından çayı süzerek için, mide bulantınızın hafiflediğini dakikalar içinde hissedeceksiniz.

Rezene Çayı

Son zamanlarda yayınlanan Kiralık Aşk dizisinde Neriman karakterinin tükettiği rezene çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi sakinleştirici etkisidir.1 çay kaşığı rezene tohumunu toz haline getirdikten sonra 1 fincan sıcak suya ekleyin ve demleyin. Üzerine biraz bal ekleyip tadını kırabilirsiniz. Mide bulantısı yaşadığınız sırada tüketeceğiniz rezene çayı mide bulantınıza çok iyi gelecektir.

Nane Limon Çayı Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Büyüklerimizin sıklıkla önerdiği nane limon çayı mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Nane kendi başına içinde bulundurduğu pigmentler sayesinde mide bulantısını yatıştırabilmektedir, bunun üzerine limonun da etkisi eklendiğinde nane limon çayı mide bulantısı için vazgeçilmez bir ilaç niteliğine kavuşur. Nane limon çayını çocuk yaşlı demeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ilık tüketmenizde fayda olduğunu belirtelim..

 

Zencefil Çayı

Zencefil modern tıpta ve tabiri caizse koca karı ilaçları olarak nitelendirilen geleneksel tıpta yaygın kullanılan bitkilerdendir. Özellikle ve Hindistan ve Asya mutfağında baharat olarak yemeklerde, çorbalarda  ve soslarda da sık sık kullanılır. Binlerce yıllık geçmişi olan zencefil bitkisinin kökü taze olarak tüketilebilirken kurutulduğunda da toz haline getirilerek tüketilebilmektedir.

Keskin ve kendine has bir tadı olan zencefil mide bulantısı şikayetlerine karşı çay olarak tüketilerek de karşımıza çıkmaktadır. Bunun temel sebebi ise zencefilin tıpkı patatesin olduğu gibi asit-baz dengeleyici özelliğe sahip olmasıdır.

 

Zencefil’in Temel Özellikleri

 • İshali keser: Bağırsak familyasındaki bakterileri dengeleyici özelliği sayesinde Zencefil ishale sebep olan birçok faktörü ortadan kaldırarak ishali kesmektedir.
 • Soğuk Algınlığı: Özellikle mevsim geçişlerinde karşımıza çıkan soğuk algınlığında zencefil çayı vücut direncimizi arttırır ve iyileşmemizi sağlar. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda soğuk algınlığının üşütmeye dönüşmesini engeller.
 • Öksürüğe iyi gelir: Solunum yollarına da oldukça faydalı olan zencefil çayı özellikle boğazda oluşan enfeksiyonlara karşı adeta bir savaşçı rolü üstlenir. Boğaz enfeksiyonlarında antibiyotik özelliği sayesinde ilaç almadan enfeksiyonlarınızın iyileşmesini sağlar. Düzenli zencefil çayı içilmesi durumunda ciğerlerin kapasitesinde artış meydana gelir ve öksürük şikayetleri azalır.
 • Antibiyotik özelliği enfeksiyonu giderir: Zencefil çayı doğal bir antibiyotiktir. Dolayısı ile düzenli kullanımında enfeksiyona bağlı gelişen semptomları minimuma indirir. Enfeksiyon tabanlı bir hastalıkta ise iyileşmenizi hızlandırır.
 • Kan sulandırıcı: Zencefil çayı tıpkı asetil salik asit (aspirin) gibi kan sulandırıcı özelliğe sahiptir. Düzenli kullanımda kanın pıhtılaşma riskini hafifletir ve kalp krizi riskini düşürür.

Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Toz Zencefil Çayı

Zencefil biraz önce de bahsettiğimiz gibi keskin bir aromaya sahiptir ve toz hali daha keskin bir aromaya sahip olduğu için doğrudan solunması rahatsız edici olabilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Konu hakkında bilgilendirmemizi yaptıktan sonra oldukça kolay şekilde hazırlanan zencefil çayını nasıl yapacağımızı anlatalım:

 1. İlk olarak 1 su bardağı su kaynatalım.
 2. Kaynayan suyu çaydanlıktan ya da su ısıtıcısından alıp 1 dakika kadar dinlendirelim.
 3. 1 dakika dinlendirdiğimiz kaynamış suya 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde toz zencefil ekleyelim. (Damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz, unutmayın Zencefil Tozu keskin bir aromaya sahip)
 4. Zencefil tozu eklediğimiz kaynamış suyu 5 dakika kadar kendi haline bırakalım.
 5. 5 dakika demlendikten sonra dilerseniz süzerek dilerseniz süzmeden tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil çayı da toz zencefilin aksine normal bütün zencefilden yapılmaktadır. İkisinin de etkileri aynı olsa da normal zencefil çayı toz haline göre daha hafif olmaktadır. Peki elinizde tozu yoksa normal zencefil çayı nasıl yapılır?

 1. İlk olarak 1 su bardağı su kaynatalım.
 2. Bu sırada 1 adet zencefili ince ince doğrayalım. Burada önemli olan nokta doğradığımız zencefilleri doğrar doğramaz kaynamış suya koymamızdır. Zencefil içindeki öz suyunu kaynamış suya akıtmalıdır.
 3. İnce ince doğradığımız zencefilleri doğrudan kaynatmış olduğumuz sıcak suyun içine atalım ve bir süre dinlendirelim.
 4. Suyun rengi koyulaştığında isteğe bağlı olarak birkaç damla limon damlatabilirsiniz veya bal ile karıştırabilirsiniz.
 5. Afiyet olsun…

Zencefil Çayı hazırlamak bu kadar basittir, mide bulantısı şikayetleriniz başlar gibi olduğunda hazırlamaya başlarsanız 10 dakika içinde tüketime hazır bir zencefil çayınız olur.

Zencefil Çayı Hakkında Önemli Bilgilendirme

Zencefil çayı kan sulandırıcı etkisiyle herhangi bir ameliyat sonrasında DOKTORA DANIŞILARAK kullanılabilir. Ameliyat sonrasında vücudunuzdaki iç ve dış yaraların iyileşmesi için kan sulandırıcı etkisi zararlı olabilir.

Kan sulandırıcı ilaç kullananların zencefil çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmasına gerekmektedir. Unutmayın, her şeyin fazlası zararlıdır. Fayda etmesini beklediğiniz bitkisel çaylar sağlığınızı kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden başta zencefil çayı olmak üzere tüm bitkisel çayların tüketiminde düzenli ilaç kullanıyorsanız ilk önce doktorunuza danışmalısınız. Düzenli ilaç kullanmıyor ve herhangi bir akut (geçici) ya da kronik (kalıcı) hastalığınız yoksa ve düzenli zencefil çayı tüketmek istiyorsanız belirli dozların üstüne çıkmamanız gerekmektedir.

Exit mobile version