Rakı İçtikten Sonra Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Alkol tüketmek vücudun tüm dengelerini bozmaktadır. Beyinde oluşturduğu uyuşukluk sebebi ile de denge merkezini etkilemekte, mide bulantısı şikayetlerine sebep olmaktadır. Kısacası içtiğiniz rakı miktarına göre vücudunuz tepki gösterir. Çok içtiyseniz tüm sisteminiz alt üst olacağı için sarhoşluk hissiniz geçmesine rağmen mide bulantısı ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz devam edecektir. Bunları nasıl geçireceğiz? Bunun için alkol sonrası mide bulantısı başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Buradan devam etmek isterseniz rakı içtikten sonra mide bulantısı nasıl geçer sorunuza birkaç cevap verebiliriz.

Rakı Sonrası Bulantıya Ne İyi Gelir?

  • İçmeyin 🙂 Eğer rakı içtiğinizde mideniz bulanıyorsa yapılacak en iyi şey içmemektedir. (Tabii ki de bizi bağlamıyor içip içmemeniz, espri mahiyetinde şey yaptık)
  • Kaçak rakı tüketmeyin. Rakı içmek istiyorsanız devlet kontrolünde üretilen, tekel rakısı tüketin. Kaçak rakı içmeniz sonrasında mide bulantısı şikayeti en basit semptomdur. Bunun sonrasında körlük ve ölüm gelebilir. Bu yüzden nerede nasıl yapıldığını bilmediğiniz, içinde ne tür alkol kullanıldığını bilmediğiniz kaçak rakıları içmeyin. Yanlış alkolle yapılan kaçak rakılar yüzünden ölüm oranı her geçen gün yükselmektedir.
  • Rakıyı yan ürünlerle tüketmeniz durumunda ayıldığınızda mide bulantısı şikayetleriniz minimumda olacak ya da hiç olmayacaktır. Bunlar nelerdir? Rakı sevdalılarının rakıyı genellikle şalgam ya da soda ile içtiğini görmekteyiz. Şalgam ile içilmesi halinde vücudunuz için rakıyı yumuşatmış olursunuz. Soda ile içerseniz de alkol alırken kaybedilecek olan mineralleri yerine koymuş olursunuz.
  • Rakı içtikten sonra çorba içmeye gidin. Bazı doktorlara ve çorbacılara göre rakı içtikten sonra tüketilen işkembe çorbası sarhoşluğa iyi gelmektedir. Rakıyı aç karna tüketmeniz durumunda (ki genellikle yanında mezesi olur) kana daha hızlı karıştığı için sizi daha çabuk sarhoş edecektir. Çorba tüketmek ise vücudunuzun en azından açlığını alarak vücudunuza destek sunduğu için sarhoşluk durumunda iyi gelecektir.
  • Ayıldıktan sonra bol bol su için. Rakı içtikten sonra hararetli muhabbetler sırasında bol bol tuvalete çıkarsınız ve sıvı kaybederseniz. Bu durumu ister hatırlayın ister hatırlamayın sabah olduğunda yerine koymanız gereken bir miktar sıvı olduğunu unutmayın. Özellikle mineralli su tüketmek vücudunuzun daha kolay toparlanmasına yardımcı olacaktır. Sarhoşluğun geçmesiyle birlikte de rakı içtikten sonra mide bulantısı şikayetiniz sonlanacaktır.
  • Kahve için. Her ne kadar yapılan çalışmalar kafeinin sarhoşluk durumunda ayıltıcı etkisinin çok fazla olmadığını gösterse de en çok uygulanan bu yöntemin halk arasında bir dayanağı vardır. Geceden kalma durumunda içilen kahve genellikle ayıltıcı etki oluşturur ve mide bulantısı şikayeti oluşmasını engeller.
  • Güzel bir kahvaltı yapın. Rakı içtikten sonra mide bulantısı oluştuğu durumlarda gözlemlediğimiz kadarıyla kişiler genellikle aç olmaktadır. Mide bulantısı şikayetini gidermek için güzel ve hafif bir kahvaltı yapmak çok iyi gelecektir. Özellikle yağsız gıdalar tüketmeniz rakı sonrası oluşan etkileri hafifletmeye yardımcı olacaktır.
  • Kendinizi kusturun. Rakı içtikten sonra mide bulantısı şikayetini yukarıdaki her şeyi yapmanıza rağmen geçiremediyseniz kendinizi kusturun. Kusma eylemi sonrası mideniz rahatlayacak ve bulantısı geçecektir. (Kendini kusturmak zararlı mıdır? diye soruyorsanız ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.)

Alkol Alımı Sonrası Mide Bulantısı

Farklı alkol türlerine bağlı sabahları mide ve bağırsak problemleri ile uyanabilmekteyiz. Örneğin akşamdan bira tüketimi sonrası yeterince su içilmezse sabahları ağız kuruluğu, baş ağrısı, susuzluk hissi ve mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşabilmekteyiz ya da alkolü fazla kaçırdığımız bir günün gecesinde de başımızı yastığa koyduğumuzda baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle baş başa kalabilmekteyiz. İşte bu yazımızda alkol alımı sonrası oluşan mide bulantısı hakkında detaylı bir bilgilendirme sağlayacağız. Öncelikle kamu spotumuzu verelim sonra yazımıza devam edelim.

Alkol tüm kötülüklerin anasıdır.

Alkol ile ilgili kamu spotumuzu verdiğimize göre yine bilgilendirme kısmına geçebiliriz. Efkardan ya da keyiften, can sıkıntısından ya da fasıldan… Neden içtin, nasıl içtin bizi hiç bağlamaz amma velakin ardından yaşadıysan mide bulantısı, üzdüysen o tatlı mideni gel bu yazıyı oku canım kardeşim çünkü bu yazı o tatlı mideni rahatlatacak bilgiler içeriyor.

Alkol Sonrası Mide Bulantısını Önlemek için Neler Tüketilmeli

Su: Alkol alımı sonrası vücudunuzda susuzluk meydana gelecektir. Özellikle mayasıl alkollerde (bira, şarap vb.) bu durum hat safhada yaşanmaktadır ve bunun temel çözümü alkol alımı sonrası vücuda su yüklemesidir.

Bal: Antioksidan seviyesi yüksek olan bal, özellikle fazla alkol tüketen Polonya’da daha çok tüketilmektedir. Turşu ve bal karışımı içecekle alkolün olumsuz etkilerinden kurtulurlar. Bal içerisindeki doğal şekerin vücudumuza geçmesini sağlayarak mide bulantısı şikâyetinin geçmesini sağlar.

Zencefil: İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde toksinlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Kısa sürede mide bulantısı şikâyeti de geçmiş olacaktır. Zencefili nasıl tüketeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa zencefil çayı başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Hint İnciri: Organik bir meyve olan ve çoğu diyet ilacının içeriğinde bulunan hint inciri alkol sonrası oluşan bulantılara iyi gelmektedir.

Kola: Gazlı ve şekerli olan içeriği sayesinde mide bulantısına iyi gelen bir içecektir.

Yumurta: İçeriğinde bulunan amino asitlerden olan sistein sayesinde alkolden dolayı oluşan toksinlerin vücudumuzdan temizlenmesini sağlar.

Yağlı Gıda Tüketimi: Sağlıklı olduğu söylenmese de, alkol sonrası alınan yağlı gıdalar vücuttaki alkolün emilimini yavaşlatır. Et suyu veya tavuk suyu da alkol sonrası oluşan bulantılara iyi gelmektedir. Bu yüzden geceden kalma diye tabir ettiğimiz anlarda çorbacıya gidip Kelle Paça, Tavuk Suyu gibi çorbalar tüketiriz.

Domates Suyu: Aç karnına bile tüketilebilen domates suyu alkollü vücutta ilaç etkisi yaratarak midenin düzelmesine yardımcı olur.

Exit mobile version