Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Ülkemizde ve dünyada sıkça karşılaşılan bir durumdur mide bulantısı. Vücutta olan sıvı kaybının ardından başlayan bulantılar kusmaya kadar gidebilir. Mide bulantısının akabinde halsizlik gibi durumlar da oluşur. Eğer mide bulantısını sıkça yaşıyorsanız bir uzman doktora görünmenizde fayda var.

Yıllardır süregelen alışkanlıklardan biri de bir rahatsızlık yaşandığı takdirde ilaçla değil de bitkilerle şifa aramaktır. Çoğu zaman işe yarayan bu alışkanlık bazen işe yaramaz. Mide bulantısında kullanılacak şifalı yöntemler oldukça fazla.

Mide bulantılarınız artıyor ve artık dayanılmayacak hale geliyor ve sizde bitkisel bir şifa arıyorsanız nane tam size göre bir çözüm. Evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz nane çayıyla bulantıyı geçirebilirsiniz. Veya çay ile uğraşmak istemeyenler için 2 adet nane yaprağını çiğnemekte faydalı olacaktır.

Mide bulantısı yaşandığı zaman vücutta meydana gelen toksinleri de dışarıya atmak gerekir. Bunun için en etkili bitkisel şifa elmadır. Elma tüketerek bu toksinleri rahatlıklar dışa atılmasını sağlayarak bulantılarınızı dindirebilirsiniz.

Mide bulantısının asıl sebeplerinden biri olan sıvı kaybını geçirmek en kolay yol gibi görünse de oldukça etkilidir. Vücuttaki yaşanan sıvı kaybını gidermek için akla gelen ilk yöntem bol bol sıvı tüketmek en mantıklı yöntemdir.

Mide bulantısının iyileşmesine doğrudan etki yapan bir diğer besin ise kuruyemişlerdir. Kuruyemişlerden özellikle fındık ve badem mide bulantısına karşı bağışıklık gösterir ve bulantının azalarak bitmesini sağlar.

Limonda bulantıyı geçirmenin en önemli yollarından biridir. Limonu doğrudan tüketmenin yanı sıra sıvı halde içmeniz hatta ve hatta kokusu bile mide bulantısını hafifletir.

Yiyecek ve içeceklerin haricinde bulantıya iyi gelen bir diğer faktör temiz hava almaktır. Mide bulantısının olduğu durumlarda pencereye çıkıp hava almak veya dışarıya çıkıp biraz yürüyüş yapıp temiz hava almak bulantıyı yok edecektir.

Mide bulantısına iyi gelecek birçok şey olmasının yanı sıra meyveler bu konuda daha iyidirler. Özellikle karpuz meyveler arasında en çok tercih edilmesi gerekendir. Vücuttaki sıvı kaybıyla oluşan mide bulantısının ardından bir şeyler tüketerek bulantıyı bastırabilirsiniz. Fakat karpuz tükettiğiniz takdirde mide bulantısını bastırırken bir yandan da vücutta yaşanan sıvı kaybına sıvı takviyesi yapmış olursunuz.

Meyvelerden muzda mide bulantısının düşmanıdır. Muzun içinde bulunan potasyum sayesinde vitamin kaynağı olan muz mideyi oldukça rahatlatır ve bulantıya doğrudan etki eder.

MİDE BULANTISI YAŞAMAMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak mide bulantısını durdurabilirsiniz. Fakat bu durumu hiç yaşamamak istiyorsanız onlar hakkında da bilgi verelim.

Mide bulantısı yaşamamak için öncelikle sağlıklı yaşam faktörünü devreye sokmak gerekir. Tükettiğiniz besinlere ve içeceklere dikkat etmek gerekir.

Yağ midenin en büyük düşmanlarından biridir. Midede problem yaşamamak için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Özellikle kızartmalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Mide bulantısı yaşamadan önce de bolca sıvı ve su tüketmek bu rahatsızlığı yaşama ihtimalinizi oldukça düşürecektir. Unutmayın mide bulantısının asıl sebebi vücuttaki sıvı kaybıdır.

Bulantıyı engellemenin bir diğer yolu dengeli ve düzenli beslenmedir. Gündelik hayatta az öğün çok besin olarak beslensek de bu durum mide bulantısı yaşamak için müsaittir. Çok öğün az besin olarak değiştirmek midenizi rahatlatmaya iyi gelecektir.

 

Mide Bulantısı Geçirme Yöntemleri-Nasıl Durdurulur?

Mide bulantısı gerçek anlamda sıklıkla başımıza gelebilecek en kötü şeylerden birisi olarak kabul görmektedir. Mideniz bulanırken konuşmak istemez, vücudunuzun titremesini durduramaz, tüm kokulara aşırı duyarlı hale gelirsiniz. Gerek şiddetli, gerekse hafif bir bulantı yaşıyor olun, bunu durdurmak için birçok ev yapımı tarif bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için bunlardan bahsettik.

Yöntem 1: Genel geçer iyileştirme yöntemleri

 1. Öncelikle mide bulantısının nedenini bulmalısınız. Eğer sık sık mide bulantısı şikayeti yaşıyorsanız birkaç hafta boyunca kendinize günlük tutun ve nedenini bulmaya çalışın.
 2. Alerjiniz olabilir. Herhangi bir yediğiniz yiyeceğe alerjiniz olabilir. Mideniz bulandığında 8-10 saat kadar önce ne yediğinizi not edin ve diğer bir mide bulantısı şikayetiniz olduğunda 10 saat öncesinde aynı şeyi tüketip tüketmediğinize bakın. Eğer notunuzda aynı yiyecek yer alıyorsa o yiyecekten uzak durun.
 3. Süt ürünlerini sindiremiyor olabilirsiniz. Süt ürünlerini tüketemiyorsanız laktoz intoleransınız olabilir. Ama meraklanmayın çünkü bu dünyanın sonu değildir. Yemek yemeden önce kullanabileceğiniz ve laktoz intoleransınızı yok edecek ilaçlar piyasada oldukça fazladır. Eğer ilaç kullanmak istemiyorum diyorsanız laktozsuz süt ve süt ürünleri tercih edebilirsiniz. İnek sütü yerine keçi sütü deneyebilirsiniz. Aralarındaki lezzet farkını anlayamazsınız fakat laktoz farkını ortadan yok eder.
 4. Harekete karşı fazla hassassanız araba, uçak veya gemiye binmeden önce mide bulantısını önleyici ilaçlar alabilirsiniz.
 5. Mide bulantısı şikayetinizin sebebi alkol alımı ise Alka Seltzer’i sabah bir bardak suya atıp içmeniz alkol kaynaklı mide bulantısı şikayetinizi ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak bol miktarda su içmekte sıvı kaybınızı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
 6. Parmak ile akupunktur yöntemini deneyebilirsiniz. Kendi başınıza uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde mide bulantısı şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Bunun için baş parmağınızı bileğinize 30 saniye süreyle bastırarak yapabilirsiniz. Bunu yaparken de işaret ve orta parmağınız da bileğinizin üzerinde olmalı.
 7. Vücudunuzun neye ihtiyacı varsa ona odaklanın ve vücudunuza ihtiyacı olanı verin. Misal başınız dönüyorsa hareket etmemeye dikkat edin. Daha da önemlisi başınızı sabit tutun ve sıcak bir odada durmaktan uzak durun, ayrıca farklı ve yoğun kokulardan da kendinizi bihaber edin.
 8. Temiz hava bile yeterli olabilir. Bazen bulantınızı sonlandırmak için sadece temiz hava almanız yeterli olacaktır. Bunun için dışarı çıkın ve temiz bir hava alın. Derin nefesler almak bulantınızı önleyecektir.
 9. Stresten uzak durun. Stresten uzak durmak bulantınızı arttıracağı için olabildiğince stresten uzak durmalısınız. Mevcut stresli hayatınızdan uzak durmak için güzel bir duş alabilirsiniz.
 10. Reçetesiz şekilde satılan ilaçlar kullanabilirsiniz. Mide bulantısına iyi gelen ilaçlar başlığındaki ilaçları eczacınızdan alarak mide bulantınızı önleyebilirsiniz.
 11. Başka şeylere odaklanın. Mide bulantınızı durdurmanın en etkili yöntemi onu hiçe saymaktır. Bunun için farklı şeylerle uğraşmanız gerekmektedir. Farklı şeylerle uğraştıkça mide bulantısı şikayetinizden uzaklaştığınızı göreceksiniz.
 12. Alkol koklayın. Bulantınızı önleyebilecek başka bir yöntem de pamuğa alkol damlatıp koklamaktır.

Yöntem 2: Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler

 1. İlk olarak normal bir şekilde beslenmeyi yeğlemelisiniz. Çünkü aç kalmakta mide bulantısına sebep olabilmektedir.
 2. Açlık sebepli bir mide bulantısı şikayeti değilse kraker yiyebilirsiniz. Krakerler midenizdeki asidi emer ve bulantıyı yok etmenize yardımcı olur.
 3. Lif bakımından oldukça zengin yiyecekler tüketmelisiniz. Çünkü lifli gıdalar midenizdeki kimyasal tepkimeleri en aza indirir. Elma lif bakımından zengin bir gıdadır.
 4. Az miktarda fıstık yemekte midenize iyi gelecektir.
 5. Potasyum bakımından zengin olan muz da mide bulantınıza iyi gelecek yiyecekler arasındadır.
 6. Beyaz leblebi yemekte mide bulantısı şikayetlerinizi ortadan kaldıracaktır.

Yöntem 3: Mide bulantısına iyi gelen içecekler

 1. Mide spazmlarını durdurmak için nane çayı içebilirsiniz.
 2. Zencefilli gazoz içmek midenizi rahatlatacaktır fakat aşırı asitli olduğu için fazla miktarda içmemeye dikkat edin.
 3. Sporcu içecekleri içerdikleri yüksek potasyum elektrolitleri sayesinde bulantınızı önleyebilir.
 4. Sütü baz alan içeceklerden uzak durmaya çalışın. Çünkü süt, mide tarafından zor sindirilen bir içecektir ve bu da midenizi zorlamanıza sebep olacaktır.

 

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Mide bulantısı için kullanabileceğiniz onlarca ilaç varken tercih etmenizi önerdiğimiz yegane ilaçlar doğanın bize sunduğu bitkisel çaylardır. Her zaman ilaç tedavisinden önce doğal tedavileri savunan birisi olarak mide bulantısı gibi gündelik hayatınızı kötü etkileyebilecek bu rahatsızlıkta da bitkisel çayları tercih etmenizi öneririz. Hazırlaması çok kolay olan bu bitkisel çayların mide bulantınıza etkisi de oldukça büyüktür. Ayrıca lezzetleri de oldukça -en azından çoğunun- güzeldir. İşte sizler için hazırladığımız mide bulantısına iyi gelen bitkisel çaylar rehberimiz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Çaylar

Ufuk Çınar Karışımı

Çok ünlü olmayan yazarımız Ufuk Çınar’ın tarafımızca denenmiş olan bu karışımının mide bulantısına ve yorgunluğa çok iyi geldiğini belirtmek isteriz. Ayrıca ek not olarak belirtmemiz gereken bir şeyse bu karışımı belirli miktarlarda tüketmeniz gerektiği. Aksi takdirde gün içerisinde reflüyle uğraşabilirsiniz. Hemen karışıma geçelim. Aslında oldukça basit bir karışım bu, adaçayı, nane ve kekik.. Hazırlanması ise şu şekilde. Birkaç tutam adaçayını kırıp çaydanlığa koyun, ardından kuru veya tercihen taze nane -işin püf noktası taze nanedir- ekleyin. Üstüne biraz kekik ekledikten sonra 5 dakika kadar demleyin. Demlenen karışımı ılık şekilde tüketin. Şiddetli mide ağrılarına ve mide bulantısına çok iyi gelen Ufuk Çınar karışımını aynı zamanda çok yorgun olduğunuz zamanlarda da yaparak tüketebilirsiniz. Sizi rahatlatacak olan bu karışımı tek seferde maksimum bir su bardağı tüketirseniz herhangi bir reflü sancısı da çekmezsiniz.

Nane Çayı

Herkesin yemeklerden sonra nefesini tazelemek için kullandığı nane aslında içinde bulunan mentol ve anti kasılma etkisi yaratan pigmentleri sayesinde mide bulantısına karşı da kullanılabileceğiniz yegane bir bitkidir. Hoş kokusuyla sinirlerinizi yatıştıracağı gibi karın ağrınıza da oldukça iyi gelecek nane çayını hazırlamakta oldukça basittir. Göz kararınca naneyi sıcak suda suyun rengi değişene kadar demleyebilir ardından ılık şekilde içerek mide bulantınızı durdurabilirsiniz.

Papatya Çayı

Verdiğimiz bitkisel çay önerilerinin içinde tadını beğenmediğimiz tek çay papatya çayıdır. Tadının kötü olmasına karşın etkisi ise diğer çaylara nazaran oldukça yüksektir. Tadını bal ile karıştırarak yumuşatabilirsiniz. Hazırlaması ise oldukça basittir. Aktardan temin edeceğiniz papatyaları 5-10 dakika kadar sıcak suda demleyin ardından diğer çaylar gibi bunu da ılık bir sıcaklıkta tüketin. Mide bulantınız sonlanacak ve vücudunuz yatışacaktır. Ayrıca mide kramplarına ve gazına da oldukça etkilidir.

Zencefil Çayı

Papatya ve nane çayıyla aynı özelliklere sahip olan zencefil çayı da favorilerimiz arasında yer almaktadır. Bunu da bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Hazırlanması ise diğer çaylar gibi 5-10 dakika sıcak suda demlemeniz kadar basittir. Unutadan, bunu da ılık şekilde tüketmelisiniz.

Anason Çayı

Anasonu yatıştırıcı etkisinden dolayı hepimiz biliyoruzdur. Bunu mide bulantısı için kullanan büyüklerimiz de oldukça olumlu tepkiler almış olsa gerek herkese önermekteler. Anason çayını da şu şekilde demleyebilirsiniz. Çeyrek çay kaşığı anasonu yarım fincan sıcak suya koyup 5 dakika demleyin. Ardından bu karışımı süzün ve suyunu tüketin. Mide bulantınıza hiç düşünmediğiniz kadar iyi gelecektir.

Karanfil Çayı

Tadıyla oldukça güzel olan karanfil çayı da mide bulantısına karşı çok etkili çaylar arasında yer almaktadır. 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı toz karanfil ekleyin ve demleyin. Ardından çayı süzerek için, mide bulantınızın hafiflediğini dakikalar içinde hissedeceksiniz.

Rezene Çayı

Son zamanlarda yayınlanan Kiralık Aşk dizisinde Neriman karakterinin tükettiği rezene çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi sakinleştirici etkisidir.1 çay kaşığı rezene tohumunu toz haline getirdikten sonra 1 fincan sıcak suya ekleyin ve demleyin. Üzerine biraz bal ekleyip tadını kırabilirsiniz. Mide bulantısı yaşadığınız sırada tüketeceğiniz rezene çayı mide bulantınıza çok iyi gelecektir.

Nane Limon Çayı Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Büyüklerimizin sıklıkla önerdiği nane limon çayı mide bulantısına çok iyi gelmektedir. Nane kendi başına içinde bulundurduğu pigmentler sayesinde mide bulantısını yatıştırabilmektedir, bunun üzerine limonun da etkisi eklendiğinde nane limon çayı mide bulantısı için vazgeçilmez bir ilaç niteliğine kavuşur. Nane limon çayını çocuk yaşlı demeden rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ilık tüketmenizde fayda olduğunu belirtelim..

 

Alkol Alımı Sonrası Mide Bulantısı

Farklı alkol türlerine bağlı sabahları mide ve bağırsak problemleri ile uyanabilmekteyiz. Örneğin akşamdan bira tüketimi sonrası yeterince su içilmezse sabahları ağız kuruluğu, baş ağrısı, susuzluk hissi ve mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşabilmekteyiz ya da alkolü fazla kaçırdığımız bir günün gecesinde de başımızı yastığa koyduğumuzda baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle baş başa kalabilmekteyiz. İşte bu yazımızda alkol alımı sonrası oluşan mide bulantısı hakkında detaylı bir bilgilendirme sağlayacağız. Öncelikle kamu spotumuzu verelim sonra yazımıza devam edelim.

Alkol tüm kötülüklerin anasıdır.

Alkol ile ilgili kamu spotumuzu verdiğimize göre yine bilgilendirme kısmına geçebiliriz. Efkardan ya da keyiften, can sıkıntısından ya da fasıldan… Neden içtin, nasıl içtin bizi hiç bağlamaz amma velakin ardından yaşadıysan mide bulantısı, üzdüysen o tatlı mideni gel bu yazıyı oku canım kardeşim çünkü bu yazı o tatlı mideni rahatlatacak bilgiler içeriyor.

Alkol Sonrası Mide Bulantısını Önlemek için Neler Tüketilmeli

Su: Alkol alımı sonrası vücudunuzda susuzluk meydana gelecektir. Özellikle mayasıl alkollerde (bira, şarap vb.) bu durum hat safhada yaşanmaktadır ve bunun temel çözümü alkol alımı sonrası vücuda su yüklemesidir.

Bal: Antioksidan seviyesi yüksek olan bal, özellikle fazla alkol tüketen Polonya’da daha çok tüketilmektedir. Turşu ve bal karışımı içecekle alkolün olumsuz etkilerinden kurtulurlar. Bal içerisindeki doğal şekerin vücudumuza geçmesini sağlayarak mide bulantısı şikâyetinin geçmesini sağlar.

Zencefil: İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde toksinlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Kısa sürede mide bulantısı şikâyeti de geçmiş olacaktır. Zencefili nasıl tüketeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa zencefil çayı başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Hint İnciri: Organik bir meyve olan ve çoğu diyet ilacının içeriğinde bulunan hint inciri alkol sonrası oluşan bulantılara iyi gelmektedir.

Kola: Gazlı ve şekerli olan içeriği sayesinde mide bulantısına iyi gelen bir içecektir.

Yumurta: İçeriğinde bulunan amino asitlerden olan sistein sayesinde alkolden dolayı oluşan toksinlerin vücudumuzdan temizlenmesini sağlar.

Yağlı Gıda Tüketimi: Sağlıklı olduğu söylenmese de, alkol sonrası alınan yağlı gıdalar vücuttaki alkolün emilimini yavaşlatır. Et suyu veya tavuk suyu da alkol sonrası oluşan bulantılara iyi gelmektedir. Bu yüzden geceden kalma diye tabir ettiğimiz anlarda çorbacıya gidip Kelle Paça, Tavuk Suyu gibi çorbalar tüketiriz.

Domates Suyu: Aç karnına bile tüketilebilen domates suyu alkollü vücutta ilaç etkisi yaratarak midenin düzelmesine yardımcı olur.

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler her bünyede aynı etkiyi yapmayabilir. Bazı gıdalara karşı alerjiniz varsa, aşağıdaki listede yer alan besinleri tüketirken dikkatli olmalı ve önce doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca mide bulantınız altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bunlar çözüm sağlamayabilir. Mide bulantısını geçiren yiyecekler hafif mide bulantılarında işe yarar. Bulantınız uzun sürüyor veya sık sık tekrarlıyorsa geçici yöntemlerden medet ummak yerine bir uzmana başvurmalısınız.

Mide Bulantısına Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Mide bulantısı; hamilelik, araç tutması, sınav stresi ve benzeri pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı yiyecekler, gündelik hayatı olumsuz etkileyen bu sorunla baş etmeyi kolaylaştırabilir.

Nane

Nane limon içmenin mide bulantısına iyi geldiğini hepimiz biliriz. Taze nane yaprağı çiğnemek de mide bulantısının geçmesine yardımcıdır.

Eğer taze naneniz yoksa 1 bardak suya kurutulmuş toz nane ekleyip kaynatarak mide bulantısı için doğal bir ilaç hazırlayabilirsiniz. (Bir tatlı kaşığı kullanmanız yeterlidir.)

Zencefil

Toz Zencefil Çayı

Midenizin bulanmasından şikâyetçiyseniz yemeğinize bir miktar taze zencefil eklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun yerine zencefil tozu da kullanılabilir. Öte yandan zencefil çayı mide bulantısını kısa sürede kesen etkisiyle bilinmektedir. Zencefil çayı da demleyerek mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi okuyarak zencefil çayı hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Limon

Mide bulantısına iyi gelen gıdalar arasında önemli bir yere sahip olan bu besin, ferah kokusuyla ve ekşimtrak tadıyla mide bulantısını keser. Bunun için limonlu çay veya limonlu su tüketebilir, yemeğinize birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

Ayrıca limon kabuğu koklamak da bulantıyı azaltır. Öte yandan kıyafetinizin yakasına, bileklerinize limon yağı damlatmak size iyi gelecektir.

Su ve Sağlıklı İçecekler

Mide bulantısına iyi gelen şeyler, yeterli su tüketimiyle daha iyi etki eder. Bulantıların en önemli sebeplerinden biri vücudun su kaybetmesidir. Günlük hayatın koşturmacasında yeterince su içmeyi unutuyorsanız bulantılarınızın sorumlusu bu olabilir.

Yetersiz su tüketimi kaynaklı mideniz bulanıyorsa bir bardak su içmek sizi rahatlatabilir. Fakat suyu bir anda değil, azar azar içmelisiniz. Aksi takdirde bulantılarınız şiddetlenebilir.

Ayrıca şekerli, asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar midenizin daha da bulanmasına yol açar.

Mide bulantınızı bastırmak için; limonata, soda, taze sıkılmış meyve suyu, çorba gibi şeyler de tüketebilirsiniz.

Patates

Haşlanmış patates, mide bulantısına iyi gelen besinler içerisinde yer alır. Midenin asit düzeyini dengeleyerek asit-baz oranını düzenler. Ayrıca biraz tuz ve limon serpiştirdiğinizde yemesi de oldukça lezzetli olur, midenizin bulantısına ek bir koku yaymaz ve tüketilebilir besinler arasında ilk sırayı alır. Özellikle asit-baz oranını dengelemesinden dolayı kişiyi bulantı şikâyetinden kurtarır.

Kraker ve Bisküvi

Mide bulantısı olanlar ne yemeli? Diye merak ediyorsanız bunun cevabını uzakta aramanıza gerek yok. Bir parça bisküvi, birkaç tane kraker de bulantınızı geçirebilir. Özellikle tuzlu sade çubuk krakerlerin uzun yol otobüs yolculuklarında çantada yerini almasının temel sebebi mide bulantısına karşı etkisidir. Yapısı sayesinde yemesi kolaydır ve mide bulantısına sebep olan etmenleri ortadan kaldırır.

Mide Bulantısına İyi Gelen Diğer Yiyecekler

 • Makarna
  Makarna ağır olmayan bir hamur türü olduğu için midenizde tokluk hissi oluşturacaktır. Sos kullanmadığınız ve hafif tuz eklediğiniz makarnalar mide bulantınızı hafifletecek hatta geçirecektir.
 • Tost
  Tost dediğimizde aklınızda doğrudan sucuk kaşarlı, ketçap ve mayonezli karışık tost geldiğinin farkındayız fakat bahsettiğimiz tost kesinlikle bu değil. Bahsettiğimiz tost çok az tereyağı sürülmüş, tuzlanmış ve kızartılmış tost ekmeği aslında. Mide bulantınız hafifse bu ideal bir öğün olabilir ama şiddetli bir bulantınız varsa bunu da tavsiye listemizden çıkartabilirsiniz.
 • Muz
  Muz lifli yapısı ve hafif kokusuyla mide bulantısı şikayetlerinde temel besinler arasında yerini almaktadır. Yapısı itibariyle asidik mide ortamını yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca muzun ishal geçirme etkisi de vardır, mide bulantısı şikayetlerinize ishal de eşlik ediyorsa listenizin ilk başına muzu ekleyin.
 • Elma püresi
  Mide ağrısı ve mide bulantısında kendisini kanıtlamış meyvelerden bir diğeri de elmadır, elmayı kütür kütür yemek gibi bir durumunuz olmadığı şiddetli mide rahatsızlıklarınızda elmayı kaynatıp püre haline getirebilir ya da rendeden geçirerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca kaynamış elmanın boğaz ağrılarına da iyi geldiğini belirtmemizde fayda var.
 • Pirinç
  Yağsız yapacağınız pilav ne kadar lezzetsiz görünse de mideniz için birebir şifa kaynağıdır. Mide öz suyunuzu emerek mide bulantınızın sonlanmasına yardımcı olur.

Yağlı yiyecekler, fast food ürünler, kızarmış besinler ise mide bulantısını artırır. Kendinizi iyi hissedene kadar mümkün mertebe bu tür yiyeceklerden uzak durmalı, gündelik hayatınızda tüketmeseniz de birkaç gün hafif şeyler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Zencefil Çayı

Zencefil modern tıpta ve tabiri caizse koca karı ilaçları olarak nitelendirilen geleneksel tıpta yaygın kullanılan bitkilerdendir. Özellikle ve Hindistan ve Asya mutfağında baharat olarak yemeklerde, çorbalarda  ve soslarda da sık sık kullanılır. Binlerce yıllık geçmişi olan zencefil bitkisinin kökü taze olarak tüketilebilirken kurutulduğunda da toz haline getirilerek tüketilebilmektedir.

Keskin ve kendine has bir tadı olan zencefil mide bulantısı şikayetlerine karşı çay olarak tüketilerek de karşımıza çıkmaktadır. Bunun temel sebebi ise zencefilin tıpkı patatesin olduğu gibi asit-baz dengeleyici özelliğe sahip olmasıdır.

 

Zencefil’in Temel Özellikleri

 • İshali keser: Bağırsak familyasındaki bakterileri dengeleyici özelliği sayesinde Zencefil ishale sebep olan birçok faktörü ortadan kaldırarak ishali kesmektedir.
 • Soğuk Algınlığı: Özellikle mevsim geçişlerinde karşımıza çıkan soğuk algınlığında zencefil çayı vücut direncimizi arttırır ve iyileşmemizi sağlar. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda soğuk algınlığının üşütmeye dönüşmesini engeller.
 • Öksürüğe iyi gelir: Solunum yollarına da oldukça faydalı olan zencefil çayı özellikle boğazda oluşan enfeksiyonlara karşı adeta bir savaşçı rolü üstlenir. Boğaz enfeksiyonlarında antibiyotik özelliği sayesinde ilaç almadan enfeksiyonlarınızın iyileşmesini sağlar. Düzenli zencefil çayı içilmesi durumunda ciğerlerin kapasitesinde artış meydana gelir ve öksürük şikayetleri azalır.
 • Antibiyotik özelliği enfeksiyonu giderir: Zencefil çayı doğal bir antibiyotiktir. Dolayısı ile düzenli kullanımında enfeksiyona bağlı gelişen semptomları minimuma indirir. Enfeksiyon tabanlı bir hastalıkta ise iyileşmenizi hızlandırır.
 • Kan sulandırıcı: Zencefil çayı tıpkı asetil salik asit (aspirin) gibi kan sulandırıcı özelliğe sahiptir. Düzenli kullanımda kanın pıhtılaşma riskini hafifletir ve kalp krizi riskini düşürür.

Toz Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Toz Zencefil Çayı

Zencefil biraz önce de bahsettiğimiz gibi keskin bir aromaya sahiptir ve toz hali daha keskin bir aromaya sahip olduğu için doğrudan solunması rahatsız edici olabilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Konu hakkında bilgilendirmemizi yaptıktan sonra oldukça kolay şekilde hazırlanan zencefil çayını nasıl yapacağımızı anlatalım:

 1. İlk olarak 1 su bardağı su kaynatalım.
 2. Kaynayan suyu çaydanlıktan ya da su ısıtıcısından alıp 1 dakika kadar dinlendirelim.
 3. 1 dakika dinlendirdiğimiz kaynamış suya 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde toz zencefil ekleyelim. (Damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz, unutmayın Zencefil Tozu keskin bir aromaya sahip)
 4. Zencefil tozu eklediğimiz kaynamış suyu 5 dakika kadar kendi haline bırakalım.
 5. 5 dakika demlendikten sonra dilerseniz süzerek dilerseniz süzmeden tüketebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil çayı da toz zencefilin aksine normal bütün zencefilden yapılmaktadır. İkisinin de etkileri aynı olsa da normal zencefil çayı toz haline göre daha hafif olmaktadır. Peki elinizde tozu yoksa normal zencefil çayı nasıl yapılır?

 1. İlk olarak 1 su bardağı su kaynatalım.
 2. Bu sırada 1 adet zencefili ince ince doğrayalım. Burada önemli olan nokta doğradığımız zencefilleri doğrar doğramaz kaynamış suya koymamızdır. Zencefil içindeki öz suyunu kaynamış suya akıtmalıdır.
 3. İnce ince doğradığımız zencefilleri doğrudan kaynatmış olduğumuz sıcak suyun içine atalım ve bir süre dinlendirelim.
 4. Suyun rengi koyulaştığında isteğe bağlı olarak birkaç damla limon damlatabilirsiniz veya bal ile karıştırabilirsiniz.
 5. Afiyet olsun…

Zencefil Çayı hazırlamak bu kadar basittir, mide bulantısı şikayetleriniz başlar gibi olduğunda hazırlamaya başlarsanız 10 dakika içinde tüketime hazır bir zencefil çayınız olur.

Zencefil Çayı Hakkında Önemli Bilgilendirme

Zencefil çayı kan sulandırıcı etkisiyle herhangi bir ameliyat sonrasında DOKTORA DANIŞILARAK kullanılabilir. Ameliyat sonrasında vücudunuzdaki iç ve dış yaraların iyileşmesi için kan sulandırıcı etkisi zararlı olabilir.

Kan sulandırıcı ilaç kullananların zencefil çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmasına gerekmektedir. Unutmayın, her şeyin fazlası zararlıdır. Fayda etmesini beklediğiniz bitkisel çaylar sağlığınızı kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden başta zencefil çayı olmak üzere tüm bitkisel çayların tüketiminde düzenli ilaç kullanıyorsanız ilk önce doktorunuza danışmalısınız. Düzenli ilaç kullanmıyor ve herhangi bir akut (geçici) ya da kronik (kalıcı) hastalığınız yoksa ve düzenli zencefil çayı tüketmek istiyorsanız belirli dozların üstüne çıkmamanız gerekmektedir.

Exit mobile version