Türk Kahvesi Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Merhaba sevgili okur, umarım bu makalemi mide bulantısı şikayetiyle değil de gündelik anında tamamen genel kültür olması amacıyla elinde türk kahvesi, gönlünde keyifle okuyorsundur. Halkımızın en sevdiği içeceklerden birisi olan -benim de favorimdir- kahveden, daha doğrusu bize has olan Türk kahvesini konuk ediyoruz bugün makalemize. Gelin bakalım Türk Kahvesi mide bulantısı şikayetine iyi geliyor mu, geliyorsa neden iyi geliyor veya nasıl tüketilirse iyi geliyor hep birlikte inceleyelim.

Türk Kahvesi’nin Tarihi

Öncelikle şu konuyu bir aydınlatalım; Türk Kahvesi, Türklerin bulduğu kahve pişirme yönteminin adı aslında. Kahvenin ham maddesini biz üretmedik yani. Özel tadı, kokusu, pişirme tarzı ve o muhteşem köpüğüyle tamamen yeni bir kimlik ve geleneğe sahip olan kahvenin adıdır Türk Kahvesi… Peki biz nasıl tanıştık kahve ile… Biraz zamanda yolculuk yapalım ve 1543 yılına gidelim… Zamanda yolculuk yapmışken hemen arap yarımdasına da uğrayıverelim. Bir zamanlar Yemen Valisi olarak görev yapan Özdemir Paşa bu yarımadada tattığı kahvenin tadına hayran kalır ve kahveyi İstanbul’a getirttirir. O zamanlar kahve ile yeni tanışan Türkler bu kahveyi nasıl pişireceğini bilemez ve öğütüp kaynatmaya karar verir. Zamanla bu metodu iyice geliştiren Türkler güğüm ve cezveler yardımıyla pişirdikleri kahveyi özel bir sunumla takdim etmeye başlarlar. Hem lezzeti hem de sunumu olunca Türk Kahvesi tüketmek ve ikram etmek geleneksel bir hal alır. Hatta o kadar çok sevilmiştir ki sadece 1 yıl sonra 1554 yılında Tahtakale civarında açılan kahvehanelerde Türk Kahvesi satılmaya başlar. İşte budur Türk Kahvesi’nin aslı. Uğruna savaşlar yapılmamış ya da özel maceralara çıkılmamıştır. O kadar basittir bize ulaşması ve bir o kadar lezzetlidir içilmesi.

Türk Kahvesi Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Evet, çeşitli nedenlerden dolayı oluşan çoğu mide bulantısı şikayetinde türk kahvesi tüketmek iyi gelmektedir fakat gündelik hayatta içtiğiniz tarzdan ziyade toz şeklinde tüketmeniz durumunda iyi gelir. 3 çay kaşığı türk kahvesine biraz limon suyu sıkarak tüketirseniz mide bulantınıza iyi geldiğini göreceksiniz. Türk kahvesinin gerek yapısı gerek içeriği nedeniyle mide asit baz dengesini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Toz şeklinde tüketemeyeceğinizi düşünüyorsanız sade şekilde demleyip de tüketebilirsiniz. Toz hali kadar etkili olmasa da mide bulantısı şikayetinizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz püf nokta kahveyi tükettikten sonra kalan telve kısmını da olabildiğince tüketmeniz olacaktır.

Normal Kahve (Nescafe) Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Hayır, türk kahvesinin çekim metodu ile normal kahvenin çekim metodu bir değildir. Normal kahveyi toz şeklinde tüketseniz de mide bulantınıza iyi gelmez hatta şikayetinizi arttırabilir. Reflüye de sebep olabileceği için mide bulantısı şikayetinde türk kahvesi haricinde kahve tüketilmesi önerilmez.

Türk Kahvesi Mide Bulantısında Ne Kadar Tüketilmeli?

Her şeyin fazlası zarar dediğimiz konulardan birisi de budur. Mide bulantısı şikayeti yaşadığınız sırada 1 fincan ya da 3 çay kaşığı türk kahvesi yeterlidir. Fazlasını tüketmeniz durumunda mide ağrısına, reflüye sebep olabilir ve şikayetlerinizi arttırabilir.

Limon Sıkmadan ya da Şekerli Tüketsem Olmaz mı?

Olur, mide bulantısında türk kahvesini istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz fakat en etkili yolu toz şeklinde limon suyu damlatarak tüketmek, bu şekilde tüketemiyorsanız da sade demleyerek tüketmek. Eğer hem toz şeklinde yiyemem hem de sade kahve içemem diyorsanız orta bir kahve de hazırlayabilirsiniz. Şekerli bir türk kahvesi hazırlamak isterseniz mide bulantısına iyi gelen çaylar kategorimize göz atmanızı tavsiye edebiliriz çünkü mide bulantısı şikayetleri yaşarken şeker tüketimi tavsiye edilmemektedir.

2 Yorum

  1. ne kadar hoş bir yazı hazırlamışsınz tam da dediğiniz gibi elimde bol köpüklü kahvemle okudum yazınızı çok güzel olmuş çok bilgilendirici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir