İshal ve Mide Bulantısı

Günlük hayatımızı kötü anlamda etkileyen, genellikle yediklerimize bağlı olarak gelişen, mide-bağırsak sağlığımızın bozulması sonucu ortaya gelen ishal, ciddiye alınmadığı takdirde ölümcül olabilmektedir. Özellikle ishal ile kaybedilen sıvının yerine konması oldukça önem arz etmektedir. İshale halsizlik eşlik etmesi durumunda yapmanız gereken tek şey yatmak ve sürekli tuvalete çıkmak değil düzenli beslenme ve yeterli sıvı almaktır.

İshal ve mide bulantısı beraber görülüyorsa gıda zehirlenmesi, enfeksiyon veya sindirim sisteminde bir bozukluk olabilir. Mide bulantısı ve ishal ile birlikte ateş, iştah kaybı, titreme gibi belirtiler de varsa zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Basit görünen ishal biraz önce de bahsettiğimiz gibi dikkat edilmediği takdirde ölümcül sonuçlara yol açabilir. Yetişkinler bir nebze ne yapmaları gerektiğini bilse de konu bebek veya çocuksa vakit kaybetmeden doktora başvurulması hayati önem taşımaktadır.

Mide Bulantısı ve İshal Neden Olur?

 • Coronavirüs
  Covid-19 virüsünün neredeyse tüm varyantlarında ishal şikayeti meydana gelebilmektedir. Her ishal olduğunuzda Coronavirüse yakalandığınızı düşünmeniz doğru değildir. İshalinize ateş, halsizlik, eklem ağrısı, baş ağrısı gibi semptomlar da eşlik ediyorsa bu durumda Covid-19 testi verebilirsiniz.
 • Stres
  Stres direkt olarak vücudumuzun 2. beyini kabul edilen bağırsakları etkiler. Bağırsakların çalışmasını bozan stres durumları ishal ve kabızlığa hatta bazen ishal-kabızlık döngüsüne yol açabilir.
 • Mideyi üşütmek
  Halk arasında mideyi üşütmek olarak bilinen gastroenterit aslında zararlı bakterileri sindirim sistemimize almaktan kaynaklanmaktadır. Tabii ki sadece bakterileri suçlayamayız, soğuğun da mide ve bağırsak çalışmasını ciddi şekilde etkilediği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda.
 • Bağırsak enfeksiyonları
  Bağırsakta oluşan enfeksiyonlar da bağırsak bakteri familyasını doğrudan etkilemektedir. Bunun sonucunda kanlı ishal, normal ishal ve kabızlık gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Ağrı, acı ve şişkinlik durumunuza bağlı mide bulantısı şikayetleriniz de meydana gelebilir.
 • Tabak, çatal-kaşık, bardak ve havlu gibi şeylerin başkalarıyla ortaklaşa kullanılması
 • Parazitler
 • Yanlış antibiyotik kullanımı
  Antibiyotik kullanımı bağırsak familyası için oldukça zararlıdır. Bağırsağımızda milyonlarca yararlı bakteri bulunmaktadır ve antibiyotikler bu  bakterileri de öldürebilmektedir. Böyle bir durumda bağırsağımızın çalışma prensibi bozulacaktır.
 • Sağlıksız, yetersiz beslenme
 • Çürük, tarihi geçmiş veya yeterince hijyenik olmayan gıdalar tüketme ishal ve mide bulantısı nedenleri arasında gösterilebilir.

Kusma ve İshal Neden Olur?

Bu durum özellikle çocuklarda sık görülür. Onların bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için hastalıklara daha yatkındırlar.

Sindirim sistemine giren zararlı mikroorganizmalar dengeyi bozarak mide bulantısı, kusmaya ve ishale sebebiyet verir.

İshal ve Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

İshal, vücudun su kaybetmesine yol açar. Bunun için bol bol sıvı takviyesi almak önemlidir. Fakat suyu birden değil, yavaş yavaş içmek gerekir. Aksi takdirde mide bulantısı daha da artar.

Mide bulantısı ve ishal tedavisi için çeşitli ilaçlardan yararlanılabilir. Doktor önerisi olmaksızın herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Yoksa hem rahatsızlığınız kötüleşebilir hem de farklı sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir? sorusunun en bilinen cevabı, tuz-su karışımıdır. Suyu ısıtıp içine biraz tuz ekleyerek tüketmek ishali ve mide bulantısını kesebilir.

İshal nedeniyle kaybedilen sıvıyı yerine koymak için çorba, komposto, taze sıkılmış meyve suyu gibi ürünler de tercih edilebilir.

Öte yandan rahatsızlık geçene kadar bağırsak hareketlerini hızlandırabilecek gıdalardan uzak durmak gerekir. (Örneğin fast-food ürünler, çok şekerli veya yağlı besinler gibi.)

İshal ve Mide Bulantısı Olanlar Ne Yemeli?

 • Elma
 • Kahve
 • Muz
 • Şeftali
 • Yoğurt (Diğer süt ürünlerinden ve sütten kaçınmak önerilir.)
 • Pirinç
 • Ekmek
 • Makarna
 • Zencefil ve Zencefil Çayı
 • Sandviç, tost bunlardan bazılarıdır.

Mide Bulantısı ve İshal için İlaç

Doktorunuz, çok gerekli olmadıkça bunun için ilaç önerisinde bulunmayacaktır. Çünkü ishal ve kusma, vücudun kendisine rahatsızlık veren maddeyi uzaklaştırabilmek için kullandığı yararlı bir mekanizmadır.

İshaliniz ve mide bulantınız şiddetliyse, sık sık tekrarlıyorsa, uzun süredir devam ediyorsa ilaç tedavisine başvurulabilir. Hafif seyretmesi hâlinde bol bol istirahat etmek, bol bol su tüketmek ve yukarıda bahsettiğimiz yiyecekleri tüketmek fazlasıyla iyi gelecektir.

Mide Bulantısı ve İshal’de Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Mide bulantısı ve ishal gibi semptomların her bünyede farklı etkiler yarattığını göz önünde bulundurursak doktora gitme zamanını da en iyi sizin karar vereceğinizi söyleyebiliriz. Eğer ki bünyeniz dirayetli ise, doktora gitmeyi çok sevmiyorsanıza aşağıdaki durumlarda doktora başvurmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

 • 3 günden uzun sürdüyse
 • Günde 7 kere tuvalet ihtiyacınız oluştu ve ertesi gün de aynı şekilde devam ediyorsa
 • Halsizlik, eklem ağrısı, kusma, ateş gibi semptomlar ishalinize eşlik ediyorsa
 • Yeterli miktarda sıvı tüketemiyorsanız

Yukarıdaki maddelerin her birini ayrı ayrı değerlendirmelisiniz. Herhangi birisi varsa doktora gidip tıbbi tedaviye başvurmalısınız demektir. Unutmayın, ishal şakaya gelmez, ciddi sonuçlara yol açabilir.

Mide Bulantısı ve İshal Hakkında Önemli Bilgilendirme

Mide bulantısı ve ishal şikayetleri genellikle birlikte görülebilir ve bir hastalıktan ziyade hastalığın belirtisidir. Bu iki durum birlikte değerlendirilmeli, doğal tedaviler ile 3 gün içerisinde çözüme ulaşmazsa acilen bir doktora tedavi olunulmalıdır. 3 günlük süre şiddetli ishal için geçerli değildir, günde 7 defayı aşkın şiddetli ishal durumunda halsizlik meydana gelmesi normaldir, bu durum ertesi gün de aynı şekilde devam ederse tıbbi destek alınması gerekmektedir.

 

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir