Adet (Regl) ve Mide Bulantısı

Regl nedir?

Kadınlarda ergenlik dönemi itibariyle başlayıp menopoz dönemine kadar her ay ortalama 1 hafta süren vajinal kanamalara regl bir diğer adıyla adet kanaması adı verilir. Peki durup durduğu yerde vücut neden vajinal kanama gereksinimi duyar? Regl döneminde rahim olarak bildiğimiz uterus, içindeki yumurtaları yenileyerek gebelik için hazırlanır. Yenilenen yumurtalar gebelik için beklemekteyken eski yumurtalar da vajinal yoldan dökülür. İşte bu kanamalar da eski yumurtaların dökülmesidir aslında. Kadınların regl döneminde yaşadıkları kasık ağrısı da bu yumurtaların sökülüyor olması kaynaklıdır. Buna karşın oluşan şiddetli ağrılar mideye yansıyarak mide bulantısına sebep olabilir.

Adet öncesinde yaşanan mide bulantısı ise başka rahatsızlıkların habercisi olabileceği hamileliğin de habercisi olabilir. Kasık ağrısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklarla beraber, adet öncesinde mide ağrısı şikâyetleri de görülebilmektedir. Standart şartlarda regl öncesi mide bulantısının nedeni hormonal değişikliktir. Bu şikayeti doktor tavsiyesiyle uygulayabileceğiniz ilaç tedavisi ile tedavi etmeniz mümkündür. Doktor tavsiyesi olmadan ezbere ilaç kullanmak, beklenmedik rahatsızlıklara neden olabilir. Bazı durumlarda çok ciddi sonuçlar oluşabilmektedir. Ayrıca bilmediğiniz ilaçlar regl döngünüzü uzatabileceği gibi sonlandırabilir de. Bu yüzden bu gibi durumlarda doktora başvurmadan ilaç almamanız oldukça önemlidir.

Regl iken Oluşan Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Regl öncesi kramp, yanma ve mide bulantısı gibi şikayetler için papatya çayı tavsiye edilmektedir. Hazır papatya çayları tüketmektense aktarlardan alacağınız papatyaları demlemek tadı kötü olsa bile çok daha sağlıklı sonuçlar sunacaktır. Papatya çayı demlemek ise normal çay demlemekten farklı değildir. Papatyaları kaynatıp dinlendirdiğiniz suya ekleyip suyun rengi çok fazla koyulaşmadan süzüp kullanabilirsiniz. Papatya yanında zencefil, limon, ada çayı, civanperçemi ve ıhlamur bitkilerini de demleyerek regl öncesi veya sırasında oluşan mide bulantısına çözüm bulabilirsiniz. Yemek olarak da tüketeceğiniz brokolinin reglin oluşturduğu şikayetlere iyi geldiği bilinmektedir. Bitkisel tedavi yöntemleri, dozajında tüketim yapıldığı taktirde yan etkisi olmadığından, daha zararsızdır. Bitkisel çayları hamileyken tüketmekten kaçınmanız gerektiğini dolayısı ile hamileliğinizden emin olmadığınız takdirde bitkisel çayları tüketmemeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

Bu çayların yanında hakiki bal şerbeti de mideyi rahatlatmaktadır. Mideyi rahatlatma yanında, mide bulantısı rahatsızlığını da ortadan kaldırmaktadır. Burada dikkat edilecek husus, mide bulantısının nedeninin tam olarak teşhis edilmesidir. Bu teşhis, tedavide çok etkili olacaktır. Rahatsızlık hakkında tam bilgi edinmek, tedavinin gerçekleşmesi için önemlidir.

Regl iken Mide Bulantısında Sıcak Su Torbası Çözüm Olur mu?

Eğer mide bulantısı şikayetinizin sebebi kasık ağrılarınızdan dolayı kasılmaya bağlı oluşan sebepler ise evet sıcak su torbasını kasıklarınıza koymak kaslarınızın gevşemesine ve mide bulantısı şikayetinizin azalmasında yardımcı olacaktır.

Kadınlara yaratılışlarında verilen ve bir eza olan adet kanamaları, bazen sosyal yaşantılarını etkilemektedir. Adet kanamaları çok ağrılı geçen kadınlarda strese bağlı psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Psikolojinin bozulmasıyla da mide rahatsızlıkları tetiklenebilmektedir. Bu yüzden mide bulantısı şikayetlerinde temel prensip sebebini bulmak, onu ortadan kaldırmak olmalıdır. Eğer sebebi bulunamıyorsa doğrudan mide bulantısı nasıl geçer? başlıklı makalemizdeki önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. aaah ah kübra hanım bu reglide mide bulantısını ne kadar çektiğimi anlatsam da anlayamazsınız. ama artık sizin sayenizde nedenini biliyorum. benim mide bulantısı şikayetlerimin sebebi kasık ağrılarımmış meğer. çok şiddetli ağrılar çektikten sonra bulantı ve kusma şikayetim oluyordu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir