Alkol Alımı Sonrası Mide Bulantısı

Farklı alkol türlerine bağlı sabahları mide ve bağırsak problemleri ile uyanabilmekteyiz. Örneğin akşamdan bira tüketimi sonrası yeterince su içilmezse sabahları ağız kuruluğu, baş ağrısı, susuzluk hissi ve mide bulantısı gibi durumlarla karşılaşabilmekteyiz ya da alkolü fazla kaçırdığımız bir günün gecesinde de başımızı yastığa koyduğumuzda baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle baş başa kalabilmekteyiz. İşte bu yazımızda alkol alımı sonrası oluşan mide bulantısı hakkında detaylı bir bilgilendirme sağlayacağız. Öncelikle kamu spotumuzu verelim sonra yazımıza devam edelim.

Alkol tüm kötülüklerin anasıdır.

Alkol ile ilgili kamu spotumuzu verdiğimize göre yine bilgilendirme kısmına geçebiliriz. Efkardan ya da keyiften, can sıkıntısından ya da fasıldan… Neden içtin, nasıl içtin bizi hiç bağlamaz amma velakin ardından yaşadıysan mide bulantısı, üzdüysen o tatlı mideni gel bu yazıyı oku canım kardeşim çünkü bu yazı o tatlı mideni rahatlatacak bilgiler içeriyor.

Alkol Sonrası Mide Bulantısını Önlemek için Neler Tüketilmeli

Su: Alkol alımı sonrası vücudunuzda susuzluk meydana gelecektir. Özellikle mayasıl alkollerde (bira, şarap vb.) bu durum hat safhada yaşanmaktadır ve bunun temel çözümü alkol alımı sonrası vücuda su yüklemesidir.

Bal: Antioksidan seviyesi yüksek olan bal, özellikle fazla alkol tüketen Polonya’da daha çok tüketilmektedir. Turşu ve bal karışımı içecekle alkolün olumsuz etkilerinden kurtulurlar. Bal içerisindeki doğal şekerin vücudumuza geçmesini sağlayarak mide bulantısı şikâyetinin geçmesini sağlar.

Zencefil: İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde toksinlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Kısa sürede mide bulantısı şikâyeti de geçmiş olacaktır. Zencefili nasıl tüketeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa zencefil çayı başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Hint İnciri: Organik bir meyve olan ve çoğu diyet ilacının içeriğinde bulunan hint inciri alkol sonrası oluşan bulantılara iyi gelmektedir.

Kola: Gazlı ve şekerli olan içeriği sayesinde mide bulantısına iyi gelen bir içecektir.

Yumurta: İçeriğinde bulunan amino asitlerden olan sistein sayesinde alkolden dolayı oluşan toksinlerin vücudumuzdan temizlenmesini sağlar.

Yağlı Gıda Tüketimi: Sağlıklı olduğu söylenmese de, alkol sonrası alınan yağlı gıdalar vücuttaki alkolün emilimini yavaşlatır. Et suyu veya tavuk suyu da alkol sonrası oluşan bulantılara iyi gelmektedir. Bu yüzden geceden kalma diye tabir ettiğimiz anlarda çorbacıya gidip Kelle Paça, Tavuk Suyu gibi çorbalar tüketiriz.

Domates Suyu: Aç karnına bile tüketilebilen domates suyu alkollü vücutta ilaç etkisi yaratarak midenin düzelmesine yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir