Mide Bulantısı ve Soğuk Terleme

Mide bulantısı ve soğuk terleme ikilisi genellikle stres altında ve kaygı duyulduğunda kendisini gösterir. Soğuk terleme, vücudun herhangi bir etmene maruz kalmadan ani şekilde terlemesine denir. Fazla stres ve ani duygu karmaşaları dışında soğuk terlemenin farklı nedenleri olabilir. Herhangi bir şekilde sporsal aktivite sonucu ortaya çıkmayan soğuk terleme tamamen psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Ayrıca mide bulantısı ve soğuk terleme psikolojik sebepler haricinde başka hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Mide Bulantısı ve Soğuk Terleme Neden Olur?

Mide Bulantısı ve Soğuk Terleme
Mide Bulantısı ve Soğuk Terleme

Acılı ve ağrılı bir durumdan dolayı: İnsan vücudunda oluşan kırık, çatlak veya migren ağrıları gibi nedenler hem mide bulantısı hem de soğuk terlemenin birlikte görülmesine neden olabilir.

Şok bulguları gözlemlendiğinde: Beyin ve diğer organlara yeterli miktarda kan gitmediği durumlarda hipovolemik şok kendisini gösterebilir. Bu gibi durumlarda soğuk terleme ve mide bulantısı ortaya çıkabilir. Hipovolemik şok genellikle ciddi kan kayıpları sonrasında ortaya çıkan bir durumdur ve hızlı müdahale edilmezse ölümcül olabilir.

Psikolojik sebeplerden dolayı: Soğuk terlemeye tekil olarak baktığımızda karşımıza sadece psikolojik sebepler çıkar. Aşırı stres altında kalmak, bir şeyden korkmak, kaygısal problemler yaşamak vücudumuzun soğuk terlemesine ve midemizin bulanmasına sık sık neden olmaktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı: Sağlıksız beslenmek vücudun çalışma sistemini bozmaktadır. Düşündüğünüzün aksine psikolojik sebepler dengesiz beslenmekten dolayı da oluşabilir. Ayrıca beslenme bozukluğu olan kişilerde mide sorunları her daim kendisini gösterir. Bu yüzden dengesiz beslenme durumlarında da soğuk terleme ve mide bulantısı ikilisi sıklıkla karşımıza çıkabilmektedir.

Anemi hastalığında: Kanda yeterli hemoglobin sayısının olmamasından dolayı anemi (kansızlık) hastalığı ortaya çıkar. Bu da kandaki oksijen miktarının azalmasına sebep olur. Kandaki oksijen miktarının yetersiz olması ise hem vücut fonksiyonlarını bozar (mide dahil) hem de soğuk terlemeye sebep olabilir.

Sıklıkla kullandığımız bir sözü tekrar hatırlatmak isteriz. Mide bulantısı kendi başına bir hastalık sayılmamaktadır, dolayısı ile mide bulantısına eşlik eden (soğuk terleme gibi) bulgular ortaya çıkarsa bunun temelinde ciddi bir hastalık söz konusu olabilir. Bu yüzdendir ki mide bulantınızla birlikte başka belirtileri de yaşıyorsanız bir an önce uzman bir doktora görünmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Mide bulantısı ve soğuk terleme sorununuza vücudunuzun rahatlamasını sağlayacak olan ve mide bulantısına iyi gelen çaylar kategorimizdeki tariflerle çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.