Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler her bünyede aynı etkiyi yapmayabilir. Bazı gıdalara karşı alerjiniz varsa, aşağıdaki listede yer alan besinleri tüketirken dikkatli olmalı ve önce doktorunuza danışmalısınız.

Ayrıca mide bulantınız altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bunlar çözüm sağlamayabilir. Mide bulantısını geçiren yiyecekler hafif mide bulantılarında işe yarar. Bulantınız uzun sürüyor veya sık sık tekrarlıyorsa geçici yöntemlerden medet ummak yerine bir uzmana başvurmalısınız.

Mide Bulantısına Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Mide bulantısı; hamilelik, araç tutması, sınav stresi ve benzeri pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bazı yiyecekler, gündelik hayatı olumsuz etkileyen bu sorunla baş etmeyi kolaylaştırabilir.

Nane

Nane limon içmenin mide bulantısına iyi geldiğini hepimiz biliriz. Taze nane yaprağı çiğnemek de mide bulantısının geçmesine yardımcıdır.

Eğer taze naneniz yoksa 1 bardak suya kurutulmuş toz nane ekleyip kaynatarak mide bulantısı için doğal bir ilaç hazırlayabilirsiniz. (Bir tatlı kaşığı kullanmanız yeterlidir.)

Zencefil

Toz Zencefil Çayı

Midenizin bulanmasından şikâyetçiyseniz yemeğinize bir miktar taze zencefil eklemeyi deneyebilirsiniz. Bunun yerine zencefil tozu da kullanılabilir. Öte yandan zencefil çayı mide bulantısını kısa sürede kesen etkisiyle bilinmektedir. Zencefil çayı da demleyerek mide bulantınızı hafifletebilirsiniz.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi okuyarak zencefil çayı hakkında daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Limon

Mide bulantısına iyi gelen gıdalar arasında önemli bir yere sahip olan bu besin, ferah kokusuyla ve ekşimtrak tadıyla mide bulantısını keser. Bunun için limonlu çay veya limonlu su tüketebilir, yemeğinize birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

Ayrıca limon kabuğu koklamak da bulantıyı azaltır. Öte yandan kıyafetinizin yakasına, bileklerinize limon yağı damlatmak size iyi gelecektir.

Su ve Sağlıklı İçecekler

Mide bulantısına iyi gelen şeyler, yeterli su tüketimiyle daha iyi etki eder. Bulantıların en önemli sebeplerinden biri vücudun su kaybetmesidir. Günlük hayatın koşturmacasında yeterince su içmeyi unutuyorsanız bulantılarınızın sorumlusu bu olabilir.

Yetersiz su tüketimi kaynaklı mideniz bulanıyorsa bir bardak su içmek sizi rahatlatabilir. Fakat suyu bir anda değil, azar azar içmelisiniz. Aksi takdirde bulantılarınız şiddetlenebilir.

Ayrıca şekerli, asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Bunlar midenizin daha da bulanmasına yol açar.

Mide bulantınızı bastırmak için; limonata, soda, taze sıkılmış meyve suyu, çorba gibi şeyler de tüketebilirsiniz.

Patates

Haşlanmış patates, mide bulantısına iyi gelen besinler içerisinde yer alır. Midenin asit düzeyini dengeleyerek asit-baz oranını düzenler. Ayrıca biraz tuz ve limon serpiştirdiğinizde yemesi de oldukça lezzetli olur, midenizin bulantısına ek bir koku yaymaz ve tüketilebilir besinler arasında ilk sırayı alır. Özellikle asit-baz oranını dengelemesinden dolayı kişiyi bulantı şikâyetinden kurtarır.

Kraker ve Bisküvi

Mide bulantısı olanlar ne yemeli? Diye merak ediyorsanız bunun cevabını uzakta aramanıza gerek yok. Bir parça bisküvi, birkaç tane kraker de bulantınızı geçirebilir. Özellikle tuzlu sade çubuk krakerlerin uzun yol otobüs yolculuklarında çantada yerini almasının temel sebebi mide bulantısına karşı etkisidir. Yapısı sayesinde yemesi kolaydır ve mide bulantısına sebep olan etmenleri ortadan kaldırır.

Mide Bulantısına İyi Gelen Diğer Yiyecekler

 • Makarna
  Makarna ağır olmayan bir hamur türü olduğu için midenizde tokluk hissi oluşturacaktır. Sos kullanmadığınız ve hafif tuz eklediğiniz makarnalar mide bulantınızı hafifletecek hatta geçirecektir.
 • Tost
  Tost dediğimizde aklınızda doğrudan sucuk kaşarlı, ketçap ve mayonezli karışık tost geldiğinin farkındayız fakat bahsettiğimiz tost kesinlikle bu değil. Bahsettiğimiz tost çok az tereyağı sürülmüş, tuzlanmış ve kızartılmış tost ekmeği aslında. Mide bulantınız hafifse bu ideal bir öğün olabilir ama şiddetli bir bulantınız varsa bunu da tavsiye listemizden çıkartabilirsiniz.
 • Muz
  Muz lifli yapısı ve hafif kokusuyla mide bulantısı şikayetlerinde temel besinler arasında yerini almaktadır. Yapısı itibariyle asidik mide ortamını yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca muzun ishal geçirme etkisi de vardır, mide bulantısı şikayetlerinize ishal de eşlik ediyorsa listenizin ilk başına muzu ekleyin.
 • Elma püresi
  Mide ağrısı ve mide bulantısında kendisini kanıtlamış meyvelerden bir diğeri de elmadır, elmayı kütür kütür yemek gibi bir durumunuz olmadığı şiddetli mide rahatsızlıklarınızda elmayı kaynatıp püre haline getirebilir ya da rendeden geçirerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca kaynamış elmanın boğaz ağrılarına da iyi geldiğini belirtmemizde fayda var.
 • Pirinç
  Yağsız yapacağınız pilav ne kadar lezzetsiz görünse de mideniz için birebir şifa kaynağıdır. Mide öz suyunuzu emerek mide bulantınızın sonlanmasına yardımcı olur.

Yağlı yiyecekler, fast food ürünler, kızarmış besinler ise mide bulantısını artırır. Kendinizi iyi hissedene kadar mümkün mertebe bu tür yiyeceklerden uzak durmalı, gündelik hayatınızda tüketmeseniz de birkaç gün hafif şeyler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir